Jen těžko budete hledat oblíbenější nálev s léčivými účinky než lipový. Lipový květ a jeho léčivé účinky zná takřka každý. Ne nadarmo je lípa srdčitá naším národním stromem, její léčivé schopnosti jsou ceněny od nepaměti.
Lípa srdčitá
Lípa srdčitá (latinsky Tilia Cordata) je Čechy uctívaný strom již řadu staletí. Dříve byl považován za posvátný, lípa je údajně sídlem hodných duchů. Lípa je strom, z jehož květů se mají dobře všechny včely. Lipový květ se sbírá pro výrobu léčivých nálevů a dalších produktů přírodní léčby.
Lipový květ – účinné látky
Lipový květ má řadu blahodárných účinků především pro velké množství účinných látek. Jsou to např. silice, flavonoidy, třísloviny, velké množství organických kyselin, olejů, ale také cukrů. Díky kombinaci těchto látek je lipový květ takřka univerzálním přírodním lékem, jelikož každá látka pomůže při různých onemocněních.
Účinky
A s čím vším si tedy lipový květ a produkty z něj připravené dokáží poradit? Látky, obsažené uvnitř lipového květu, vynikají schopností rozpouštěn hleny. Proto se nálevy a lipové čaje hodí při nachlazení či kašli. Květ také dokáže vyvolat pocení, což může pomoci pro rychlejší „vypocení se“ při chřipce a tedy k brzkému uzdravení. Při onemocnění dýchacích cest působí velmi dobře, pomůže však také tišit křeče, uklidnit organismus a působit protizánětlivě. Hojně se používá také při onemocnění cest močových a při potřebě zvýšit vylučování žluči.
Zpracování lipového květu
Pokud si chcete připravit léčivý přípravek z lipového květu, máte hned několik možností. Vždy to však začíná samotným sběrem. Lipový květ by se měl trhat z lípy srdčité a podobných druhů, nevhodné jsou typy okrasné. Lipový květ by se měl trhat v době rozkvětu za suchého počasí. Pokud se však na lípě již nachází plody, na sběr je pozdě.
Lipový sirup
První možností zpracování květu je výroba domácího sirupu. Na něj budete potřebovat 2 kg cukru, 2 litry vody, dostatečné množství lipového květu a pět citronů. Ve studené vodě necháme lipový květ jeden den louhovat, poté scedíme a za ohřívání smícháme s cukrem, než se rozpustí. Následně přidáme šťávu z citronů, zamícháme a můžeme nalévat do čistých lahví.
Lipový čaj
Druhou možností je usušení lipových květů pro přípravu domácího lipového čaje. Sušený lipový květ můžete smíchat i s dalšími bylinkami, které působí proti chřipce. Lipová čaj je vhodný právě při chřipkách a onemocnění dýchacích cest, jelikož dokáže navíc krásně prohřát.