Libyjská poušť

Máte rádi dobrodružství a chcete strávit svou dovolenou na neobvyklém a zajímavém místě? Chcete ochutnat kus africké pouště, která je součástí ještě větší pouště, Sahary?

Libyjská poušť

Lybijská poušť, kterou najdeme v na severu Afriky, je čtvercovitého tvaru a její rozměry jsou okolo obdivuhodného 1 milionu kilometrů čtverečních. Tato poušť se rozprostírá přes část západního Egypta, přes severozápadní část Súdánu a hlavně ve východní Libyi.

Kdy byla Libyjská poušť prozkoumána?

První Evropan, který Libyjskou poušť zkoumal byl německý cestovatel Rohlfs. Bylo to roku 1865. Velkou část pouště prozkoumal Egypťan Hassanein, roku 1923.

Kattarská proláklina

Velmi zajímavým místem v Libyjské poušti, které stojí za navštívení, je Kattarská proláklina. Jde o druhé nejnižší místo v Africe, které se nachází 133 metrů pod hladinou moře. Je zde podloží, které není vhodné k životu a najdeme zde především solná jezera a bažiny. Močály, které zde nalézáme na velké ploše, jsou v mnoha místech kryty navátým pískem. Plocha, kterou Kattarská proláklina zaujímá je neuvěřitelných 15 tisíc kilometrů čtverečních. Nachází se v egyptské části Libyjské pouště. Jižní svahy Kattarské prolákliny přecházejí v rozlehlou písečnou poušť. V této oblasti se nachází jediná trvalá oáza, která disponuje 300 obyvateli berberského původu. V Kattarské proláklině jsou také naleziště ropy.

V poušti najdeme spoustu nepřístupných a krkolomných míst. Naopak se zde dají navštívit také krásné oázy. Většina těchto oáz se nachází v Egyptě v okolí Nilu. V oázách žijí lidé, kteří zde mají všechny prostředky k obživě. Bez problému zde rostou rostliny a žijí zvířata. Na těchto místech je život udržitelný jen díky podzemním vodám, které oázy zavlažují.

Písečná moře

V Lybijské poušti můžeme naleznout také tzv. písečná moře. Jde o místa, která se nacházejí mezi kamenitým podložím pouště. Jmenují se například Velké písečné moře, Calanscio nebo Ribiana.

Velké písečné moře

Velké písečné moře najdeme v Egyptě a je velmi oblíbenou a vyhledávanou destinací. Nachází se v Západní poušti, kde se objevuje obrovské množství písečných dun. V prostoru Velkého písečného moře nacházíme i několik oáz, které velmi prosperují, jelikož mají využití převážně v oblasti zemědělství.

Libyjská poušť

Atrakce pro turisty

Oblíbeným turistickým lákadlem je sjíždění po dunách terénními auty. Návštěvníci tak zažijí unikátní a nezapomenutelný adrenalinový zážitek. V poušti vás velmi rádi pohostí Beduíni ve svých stanech, nabídnou vám občerstvení a chvíle odpočinku před další výpravou. Podíváte se na způsob života, kterým žijí Beduíni již po generace.

Velkou odměnou za to, že se vypravíte do pouště, jsou také nádherné výhledy na nezapomenutelně úchvatné pouštní scenérie. Ať už zažijete východ, či západ slunce, nebo se vám naskytne možnost projet se pouští na čtyřkolce, jistě nastanou chvíle, kdy si pomyslíte, že se určitých pohledů nedokážete nabažit. Uslyšíte kolem sebe ticho a nekonečný klid naoko pustého prostředí. Je to zážitek, na který nezapomenete.

Živočichové a rostliny pouště

V oblastech mimo oázy najdeme v poušti živočichy, kteří se přizpůsobili pouštnímu životu a nehrozí jim tak během života v poušti nebezpečí. Jsou to například zmije, štíři, supi mrchožraví, damani skalní, nebo fenkové.

Fenek berberský

Fenek je malá pouštní liška. Je to psovitá šelma, menší než kočka domácí. Jeho dominantou je zrak a velmi dobře vidí za večera, v šerém prostředí. Má velké ušní boltce, díky kterým má velmi vytříbený sluch. Jeho tlapky jsou chráněny velice hustou srstí, díky které mu nevadí rozpálený pouštní písek, po kterém se může s přehledem pohybovat. Fenek žije hlavně v nočních hodinách. Vyhýbá se tak největšímu dennímu slunečnímu žáru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno