Libeček – lečive učinky

Libeček lékařský patří mezi byliny, které mají hojné využití v kuchyni, díky obsaženým látkám však pomohou i našemu organismu. Jaké konkrétní využití v kuchyni libeček má, jaké látky obsahuje a kdy po něm sáhnout se dozvíte v následujících řádcích.

Libeček lékařský

Libeček je 1 až 2 metry vysoká rostlina s aromatem, připomínajícím celer. Oddenek rostliny je tlustý a silně větvený, listy jsou střídavé. Libeček kvete v měsících červenec až srpen, květy jsou obojaké paprsčité. Libeček se nejčastěji pěstuje na zahrádkách a používá se jako koření. V gastronomii se využívají všechny části rostliny. Používá se však také v přírodním léčitelství – je součást řady čajových směsí a je taktéž možné si připravit doma odvary, čaje, obklady apod.

Využití libečku v gastronomii

Využití libečku je široké, jak již bylo zmíněno, lze využít všechny části rostliny. V našem prostředí je nejrozšířenější využívání listů, které dodají plnou chuť zeleninovým polévkám a masovým směsím. Listy libečku se také používají při pečení nebo do salátů. Ve velké míře lze užívat také sušené listy libečku, které zvýrazní chuť ingrediencí. Setkat se s ním můžete např. v boloňské omáčce a je k neuvěření, jaký rozdíl v chuti může právě libeček způsobit. V gastronomii se používají také plody, ty jsou vhodné do nakládané zeleniny, používají se také do pečiva místo kmínu. Některé chleby a sušenky jsou pečeny právě s přidáním jistého množství plodů libečku. Zmiňme také využití oddenků – ty lze kandovat. Taková úprava je však typická pro jižní Evropu, u nás se s kandovaným libečkem spíše nesetkáte.

Libeček a jeho léčivé účinky

Byla by chyba skloňovat libeček jen ve smyslu gastronomie a zcela opomenout jeho léčivé účinky. Ty jsou silně močopudné. Pomáhá při nechutenství, plynatosti nebo problémech se žaludkem a žlučníkem. Používá se jak čaj přímo libečkový, tak jako součást čajových směsí. Čaj tohoto typu se využívá při dně, revmatismu a artróze. Pokud máte problémy s klouby, pak by vám měla pomoci koupel, do které přidáte semena rostliny.

Pěstování libečku

Sehnat v obchodě čerstvý libeček může být skutečně pořádným oříškem, proto je nejideálnější si jej sami vypěstovat. Libeček roste na slunném místě, ale také ve stínu. Z tohoto pohledu jde o nenáročnou rostlinu. Natě je třeba otrhávat a během léta odstraňovat stonky, aby se podpořil růst mladých listů. Pokud však chcete sklízet i semena, natě neodtrhávejte. Na jaře lze trsy libečku rozdělit na díly a rozesadit. Libeček bude na vaší zahrádce krásně vonět a budete jej mít kdykoliv po ruce. Listy, které budete otrhávat, můžete také usušit a získat také koření s dlouhou trvanlivostí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno