Ledvinová dieta při onemocnění ledvin

Ledvinová dieta, jak už z názvu vyplývá, stanovuje speciální stravování pro pacienty s onemocněním ledvin. Ať už totiž trpí jakoukoli z četných ledvinových poruch, funkce ledvin se snižuje a dochází ke zpomalení vylučování dusíkatých látek. Naše tělo si najednou se spoustou minerálů neumí poradit a nelze s nimi hospodařit tak, jako dříve.

Dietní opatření pouze upravuje přísun látek do těla, přesto je třeba počítat s tím, že se nemocný pacient bude muset několika svých oblíbených pokrmů vzdát. V podstatě lze problémy spojené s ledvinami rozdělit na ledvinovou nedostatečnost, ledvinné selhání a transplantaci. Pro všechny tyto potíže platí společná pravidla, prvně by však na řadu měla přijít konzultace s lékařem, pod jehož dohledem je pacient celou dobu léčen.

Na co si musíme dát pozor při ledvinové dietě?

Při ledvinové dietě je třeba omezit živiny s vysokým obsahem:
  • draslíku
  • sodíku
  • fosforu
  • bílkovin
A hned si k tomu povíme ještě o něco více.

Draslík

Dávka draslíku u zdravého člověka se pohybuje v rozmezí od 1170 do 3100 mg za den, u nemocných ji pak snižujeme téměř na polovinu – tedy na 600 až 1200 mg denně. Draslík je samozřejmě a beze sporu zdraví prospěšný prvek, nemocné ledviny si ovšem s vyšším množstvím neumí poradit a nemohou zbylý draslík v moči vyloučit. Pokud se draslík v organismu hromadí, stoupá i jeho výskyt v krevním oběhu. U pacienta se tento nárůst objevuje zpočátku nenápadně – cítí mravenčení kolem úst, jazyka a prstů, objevuje se celková slabost a pasivita.
Za vyvrcholení lze pak považovat náhlou srdeční zástavu, které se samozřejmě úpravou dávky draslíku snažíme od začátku předejít. Pozor bychom si tedy měli dát na vysoké dávky luštěnin, ořechů a sušených plodů.
Banány, klasické ovoce, které si dá ke svačině leckterý člověk v České republice. Při ledvinové dietě je však i jejich konzumaci třeba kontrolovat – obsahují totiž vysoké množství draslíku. 

Sodík

Sodík udržuje u zdravého člověka správnou hladinu tekutin v těle, při dysfunkci ledvin to však také není s nadměrnými dávkami možné. Doporučenou denní dávku sodíku obvykle nebývá třeba snižovat, pouze je třeba hlídat jakýkoli nadbytek. Stop bychom měli říci soleným pochutinám – popcornu, chipsům, uzeninám a taveným sýrům.

Fosfor

Fosfor je v našem těle důležitý pro správný růst a vývoj kostí, přebytek společně s nemocnými ledvinami však způsobuje opak a naše kosti naopak oslabí, což způsobuje i vyšší náchylnost k lámání. Dveře tedy při onemocnění ledvin zavíráme zejména větší konzumaci piva, sýra, mléka, jogurtů, ořechů a celozrnných výrobků, které by nám právě většina jiných diet doporučila.

Bílkoviny

Vzhledem k tomu, že ledviny nejsou při onemocnění schopny odstranit větší množství močoviny, snižujeme dávku bílkovin na ¾ dávky zdravého člověka.

Které potraviny jsou tedy při ledvinové dietě vhodné?

Pokud upřeme zrak na řádky výše, asi nás napadne jenom jedna otázka. Co tedy můžeme při ledvinové dietě vlastně jíst?
Ideální stravou je/jsou například:
  • zelenina a ovoce v syrovém stavu
  • polévky (rajčatové, celerové, hráškové, bramborové)
  • ryby (losos, filé, makrela)
A i naše oblíbená jídla, ovšem s vhodnou úpravou a bez nadměrného množství soli či ostrého koření. Recepty a spousta užitečných tipů pro pacienty s onemocněním ledvin jsou k nalezení například na specializované stránce Ledviny.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno