Léčivé koření

Máte zdravotní problémy nebo sníženou imunitu a nechcete brát umělé doplňky stravy? Podpořte obranyschopnost organismu léčivým kořením a vylepšete si tak zdraví i chuť pokrmů. Pokud si budete navíc pěstovat bylinky sami doma, krásně vám provoní byt.


Pro správně fungující imunitní systém je základem správná výživa s dostatkem ovoce a zeleniny, kvalitní spánek a přiměřený pohyb. V dnešním uspěchaném a stresujícím prostředí to ovšem není pro každého dostačující. Okořeňte si pokrmy bylinkami, které se využívají jak v gastronomii tak v léčitelství a upevněte tak svoje zdraví.

Česnek

Určitě jste už slyšeli, že česnek je nejlepším přírodním antibiotikem. Funguje ale také dobře proti vnitřním parazitům, kornatění tepen, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak a celkově zvyšuje obranyschopnost organismu.
Nejlepší česnek je ten, který si sami vypěstujete. Nemáte-li zahradu, kde byste si mohli česnek zasadit, zkuste to třeba doma v obýváku. Stačí vám vhodná nádoba, písčitohlinitý substrát a paličky česneku na sadbu. Paličku rozdělte na stroužky, které i se slupkou zasaďte asi 2 cm hluboko do substrátu. Mezi jednotlivými stroužky ponechte mezery. Nezapomeňte česnek dostatečně zalévat a ponechejte ho na slunném místě, nejlépe na parapetu.

Zázvor

Koření s nezaměnitelnou chutí i aroma, které se získává z oddenků zázvoru lékařského (zastarale zázvor pravý). Je hojně používané především v indické a čínské kuchyni a to jako čerstvý, sušený v prášku nebo nakládaný. Za jeho ostrou a pronikavou chutí stojí především účinné látky zvané gingeroly, které se při sušení rozkládají na shogaoly.
Zázvor má pozitivní účinky na zažívací trakt; zlepšuje vstřebávání živin, pozitivně stimuluje trávení a zmírňuje zácpu. Mezi jeho další účinky patří snížení hyperglykemie, snížení uvolňování protaglandinů (prostaglandiny způsobují například menstruační bolesti), působí proti pálení žáhy, tlumí bolest hlavy, podporuje proces hubnutí, prospívá hormonální rovnováze, působí jako přírodní afrodiziakum a má protivirové a protirakovinné účinky.

Koriandr

U koriandru se využívá jak plod tak list. Má blahodárné účinky na zažívání, protože podporuje tvorbu žaludečních šťáv a pokud si připravíte čaj s koriandrem a kmínem, pomůže vám od nadýmání a pocitu plného břicha. Stejně jako zázvor je koriandr dobré afrodiziakum. Jeho listy jsou bohaté na vitamíny skupiny B, vitamín A a C a navíc vám skvěle osvěží dech. Na konzumaci koriandru by si měli dát pozor lidé, kteří mají problém se srážlivostí krve.
Také koriandr si můžete snadno vypěstovat doma. Semena mají dobrou klíčivost a vyklíčí asi během 20 dní. Pěstujeme jej ve výživné, propustné půdě s dostatkem vláhy. Pokud chceme koriandr pěstovat pro jeho listy, můžeme vysévat na husto, pro semena pak v řádcích.

Anýz

Anýz se používá k ochucení bonbónů, krémů či sušenek, v indické kuchyni je ale oblíbený také pro dochucování masa. Má nezaměnitelnou sladkou chuť a aroma po lékořici. K léčebným účelům se využívá především nálev z anýzu, který podporuje vykašlávání, tvorbu mateřského mléka, zvyšuje tvorbu žluče, omezuje plynatost a křeče trávicího traktu.
Tuto bylinku pěstujeme v hlinitopísčitých substrátech s přídavkem vápníku. Dařit se mu bude na slunném místě chráněném před větrem, nepotřebuje příliš mnoho vlhka.

Tip: Semena anýzu a listy koriandru působí skvěle pro osvěžení dechu. Stačí požvýkat několik semínek anýzu či lístků koriandru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno