Pýr plazivý patří mezi vytrvalé plevele, které hojně rostou také na území České republiky. Tato rostlina není náročná, proto roste na mnohem typech orné půdy. Má však řadu léčivých účinků, které můžeme využít v domácím přírodním léčitelství.
Pýr plazivý
Jde o vytrvalou travinu, která dorůstá do výšky přes 1 metr. Má dlouhé listy, široké asi 1,5 centimetru, bývají drsné, chlupaté a měkké. Pýr plazivý má také klásky, které které jsou jednotlivé a dlouhé kolem centimetru. Pýr se rozmnožuje semeny a podzemními oddenky. Pro léčebné účinky se používá buď celý oddenek, nebo častěji samotný kořen. Vzhledem k tomu, že roste na mnoha místech v ČR, každý si může nasbírat libovolné množství a využívat léčivých účinků. Pýr lze také zakoupit v lékárnách a obchodech s bylinkami, ovšem vzhledem k snadné dostupnosti ušetříte vlastním sběrem.
Léčivé účinky
Ačkoliv většina lidí považuje pýr za otravný plevel, ve skutečnosti v sobě skrývá celou řadu účinných látek, díky kterým pomáhá při léčbě celé řady onemocnění, má také výrazné detoxikační účinky.
Detoxikace
Pýr má při vnitřním užívání močopudné účinky. Jedná se tak o odvodňovací prostředek, který nám pomůže vyplavit z tělo škodlivé a často usazené látky. Jde o tzv. čistič krve, díky kterému naše tělo detoxikujeme. Užívání pýru nemá vedlejší účinky, proto se doporučuje nejen při jarních či zimních detoxikačních očistách, ale také pro očistu v průběhu celého roku. Pokud své tělo zbavíme škodlivých látek, zlepší se náš imunitní systém a budeme se cítit zdravěji.
Čištění močových cest a ledvin
Díky svým silným močopudným účinkům pomáhá také čistit močové cesty a ledviny. Látky, obsažené v bylině, mají totiž navíc schopnost rozpouštět usazeniny. Pokud vás tak trápí problém s ledvinovými kamínky nebo častými záněty močových cest, užívání pýru je ideální volbou.
Dna a revmatismus
Pýr plazivý se doporučuje užívat všem, kteří trpí revmatickými problémy a dnou. Je to opět díky schopnosti rozpouštět usazeniny, v tomto případě solné.
Další účinky
Užívání pýru se doporučuje také při otocích, převodnění, lupénce, ale i při vysokém cholesterolu nebo onemocnění dýchacích cest. Jde tak o rostlinu, jejíž použití je prakticky univerzální. Odvar z pýru lze pít kdykoliv, je vhodný dokonce i pro kojící a těhotné ženy.
Způsob užívání
Pýr se užívání nejčastěji ve formě tinktury nebo čaje. Příprava čaje je snadná, potřebujete k tomu sušenou rostlinu (buď kořen nebo oddenek), kterou zalijeme 250 ml vařící vody a necháme cca 10 minut louhovat. Můžeme si doma připravit i tinkturu, a to naložením v lihu. Tu poté podáváme ideálně třikrát denně, cca 25 kapek.