Lázně Libverda: Tip na dovolenou v Česku

Lázně Libverda jsou báječným místem pro „ubytovací“ základnu k turistickému poznávání části Jizerských hor a části Frýdlantska. Třebaže se jedná o lázeňské město, v minulosti dokonce velmi oblíbené lázeňské město, dovolená v Libverdě nebude mít nic z lázeňského poklidu a možná i nudy. Lázně Libverda zaručují dny plné pohybu, ale při zajištění odpočinkového pohodlí nutného při dovolené s dětmi. Ubytování v Lázních Libverda každý zvolí podle svých představ, nároků a kapsy.

Lázně Libverda, lázeňské budovy a kolonáda

Lázně Libverda, dovolená v Jizerských horách

Lázně Libverda se nacházejí v na severu Čech, v Libereckém kraji. Nacházejí se severní straně Jizerských hor, jejichž doslova „úpatí“ městečko leží. V Libverdě žije asi 430 stálých obyvatel a proměnlivý počet lázeňských hostí. Lázně v Libverdě vznikly, protože zde vyvěrají minerální vody silně obohacené oxidem uhličitým, charakterizovaná jako „prostá hydrouhličitanová hořečnato-vápenatá železnatá kyselka“. Je velmi chutná, osvěžující, vhodná k denní konzumaci.

Ubytování v Lázních Libverda

Vzhledem k tomu, že je obec téměř výhradně lázeňskou a turistickou destinací, je zde dostatek ubytovacích příležitosti všeho typu.

„Lázně Libverda nabízejí téměř 1.000 lůžek v ubytovacích kapacitách různé kvalitativní i cenové úrovně, ze které si vybere méně i více náročný klient. Dále je zde dost privátních penzionů se standardním zázemím, rodinnou atmosférou a krásným okolím. Pro sportovně založené nenáročné turisty je zde k dispozici turistická ubytovna (hostel) VZLET Lázně Libverda s restaurací a sportovním zázemím (tělocvična, antukové kurty),“ uvádějí informační stránky městského webu.

Cesta do Lázní Libverda

Autem: Cestujete-li směrem od Prahy po dálnici a rychlostní silnici R35, je Liberec vzdálen přibližně 100 km od hlavního města. Po projetí Libercem ukazatele navedou směrem na Frýdlant v Čechách, a to po silnici I. třídy číslo 13.
Jednou možností je pokračovat až do Frýdlantu, odkud jsou Lázně Libverda vzdáleny 12 km.
Kratší varianta je odbočit za Libercem (v Mníšku) na Oldřichov v Hájích a pokračovat přes Raspenavu do Lázní Libverda (vzdálenost od Liberce 26 km).
Při cestě z Ústí nad Labem vede k Liberci silnice I. třídy číslo 13 přes Děčín a Cvikov; 10 km před Libercem – ve městě Chrastava – odbočíte na Frýdlant v Čechách, odkud se přímo přes Raspenavu dostanete do Lázní Libverda.

Z východních Čech, ze směru Hradec Králové,dojedete do Liberce přes města Hořice a Jičín. Doprava z Liberce je totožná jako v případě cesty z Prahy.

Autobusem a vlakem: Autobusem nebo vlakem do Liberce a dál a do Hejnic. Z Hejnic pěšky – necelé dva kilometry – nebo autobusem (spoje raději předem vyhledat na IDOS).

Zajímavosti Lázní Libverda

  • Výletní restaurace Obří sud
  • Klasicistní a empírové pavilony lázní (1783–1808) hlavní areál je z roku 1964
  • Dvoukřídlá kolonáda (1. polovina 19. století)
  • Klasicistní zámeček s Clam-Gallasovským erbem
  • Vyhlídky nad Libverdou
  • Bývalá přírodní rezervace Tišina (dnes část národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny)
  • Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizery
  • Přírodní památka Klečoviště na Smrku
  • Přírodní park Peklo

Turistika v Jizerských horách

Nachází se zde 18 turistických cest (celková délka 217,5 km), vyznačených Klubem českých turistů (KČT), které umožní vystoupit až do nadmořských výšek převyšujících 1000 m n. m. (hora Smrk, Jizera, Frýdlantské cimbuří, Holubník a další).

Nebo provedou zvlněnou Frýdlantskou pahorkatinou a dají poznat okolí měst a malebných obcí. Pro znalce přírody a badatele jsou zbudovány naučné stezky (přírodní naučná stezka Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizerky, historicko-přírodovědná stezka Nové Město pod Smrkem a další).

Lyžování a horolezectví

Severní svahy Jizerský hor nabízejí také ideální podmínky pro horolezectví. Nachází se zde velké množství skalních masivů a některé i s věžovitým zakončením. Některé horolezecké terény se nacházení v chráněných územích a pro vstup je potřebné mít odpovídající dokumenty.

  • Nejkrásnější vyhlášené lyžařské terény pro běžkaře jsou na hřebenech Jizerských hor. Jizerská magistrála – síť cca 150 km upravovaných běžeckých tratí protínající rozlehlé pláně, bez obtížných sjezdů a výstupů – je určena pro nenáročnou lyžařskou turistiku. Od roku 1967 se zde každoročně pořádá dálkový běh na lyžích „Jizerská 50“, jejíž mladší sestrou je „Jizerská 50 na kolech“.
Hejnice, kostel Nanebevzetí panny Marie

Blízké výletní cíle

Klášter Hejnice

  • Významné poutní město, jehož historie sahá až do 13.stol. Významnou stavbou je památkově chráněný kostel Nanebevzetí panny Marie. Původem dnešního kostela byl gotický dům páně z roku 1472. Dnes Hejnice opět navazují na své historické přání působit jako tradiční poutní místo. Nezapomenutelné jsou koncerty klasické hudby, které se pořádají v kostele Nanebevzetí panny Marie.

Frýdlant

  • Toto středověké město vzniklo ve stejné době, jako stejnojmenný zámek a hrad. Dodnes je Frýdlant největší město na toku řeky Smědé. Díky tomu, že je město přirozeným centrem Frýdlantského výběžku, vzniklo tu také množství vzácných kulturních památek. To vedlo k tomu, že město bylo prohlášeno za chráněnou památkovou zónu.
Státní hrad a zámek Frýdlant

Státní hrad a zámek Frýdlant

  • Zámek patří nejen k nejvýznačnější dominantě města ale i k nejvýznačnějším památkovým celkům v Čechách. Představuje spojení středověkého hradu a renesančního zámku.

Raspenava

První zmínky o obci pocházejí z roku 1343. Cennou stavbou je novobarokní kostel z roku 1907. V sousedství se nachází hezká barokní brána, která doplňuje secesní faru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno