Lactobacillus acidophilus

Lactobacillus acidophilus je kultura užitečných bakterií, které se přirozeně nacházejí v trávicím traktu, v ústech, ve střevech a v oblasti pochvy. Řadí se mezi „zdravé bakterie“, protože chrání organismus proti infekcím a nemocem.

Užitečnost Lactobacillus acidophilus

Existuje mnoho různých způsobů, kterými Lactobacillus acidophilus prospívá lidskému tělu. Asistuje při rozkladu potravy tím, že produkuje peroxid vodíku, kyselinu mléčnou a další látky. Vytváří kyselé prostředí nevhodné pro škodlivé organismy. Kromě toho produkuje laktázu, enzym, který mění laktózu (mléčný cukr) na jednoduché cukry. Díky této schopnosti je Lactobacillus acidophilus užitečný pro lidi, kteří bojují s laktózovou intolerancí.

Vědci začali používat Lactobacillus acidophilus pro jeho probiotické výhody již na počátku dvacátého století. Od sedmdesátých let se probiotika otevřely veřejnosti. Dnes jsou dostupné nejen v jogurtech, ale Lactobacillus acidophilus je možné brát i jako výživový doplněk. Jeho konzumace napomůže znovu osídlit střeva dobrými bakteriemi. Vstřebávání živin je nesmírně důležitý a komplikovaný proces. Zásadně ovlivňuje celkové zdraví a bakterie Lactobacillus acidophilus má v něm klíčovou roli. Acidofily asistují při produkci nezbytných enzymů a zvyšují množství absorbovaných vitamínů. Pokud jich je dostatek, tělo lépe vstřebá vitamín K, B, vápník, laktázu a mastné kyseliny.

Nedostatek prospěšných bakterií

Dojde-li z různých důvodů k nedostatku těchto bakterií v organismu, vzniká dysbióza a většinou i candidová infekce. Ve střevech se množí hnilobné bakterie, vznikají různé toxické látky, což má záporný vliv na celý organismus, vznikají záněty, kožní problémy, únava, dochází k přetěžování imunitního systému (zejména lymfatických uzlin, kde se pak mohou tvořit i nádory). V normálním střevě je typicky zhruba kolem 1 kg bakterií, ovšem tzv. dobré bakterie, které jsou užitečné pro trávící proces, jsou v menšině oproti bakteriím, které způsobují problémy. V optimálním případě tvoří dobré bakterie asi 1/3 populace všech bakterií. V horším případě, když člověk např. užívá nadmíru antibiotik nebo mnoho let konzumuje nezdravou stravu, může být ve střevech dobrých bakterií velice málo.

Snížení nežádoucích účinků antibiotik

Antibiotika působí tak, že zabíjejí bakterie v těle. Nevybírají si mezi „dobrými“ a „špatnými“. Přestože jsou antibiotika rozhodující v léčbě mnoha nemocí, mohou také způsobit zničení „přátelské“ flóry. Jejich užívání s sebou nese rovněž nepříjemné nežádoucí účinky. Např. průjem je někdy vedlejší účinek antibiotik u kojenců a malých dětí, které berou léky kvůli infekcím dýchacího traktu. Lactobacillus acidophilus, pokud se používá jako preventivní opatření, snižuje pravděpodobnost průjmu u těchto pacientů.

Pomoc Lactobacillus acidophilus při redukci laktózové intolerance

Pokud vám život ztěžuje přecitlivělost na laktózu, rovněž vyzkoušejte probiotika. Již v roce 1984 vědci zjistili, že mléčný cukr se velmi dobře vstřebává v jogurtu a kyselo-mléčných produktech s Lactobacillus acidophilus. Výsledky byly srovnány se vzorky sladkého mléka pasterizovaného jogurtu nebo kultivovaného mléka. Studie také prokázala, že pasterizace velmi snižuje schopnost těla strávit laktózu. Velmi zhoršila i přirozenou laktázovou aktivitu jogurtu.

Kdy Lactobacillus acidophilus pomáhá?

– Při Crohnově chorobě, zánětech střev a jiných problémech se střevy
– Při alergiích, akné, exémech a dalších kožních problémech
– Při plynatosti
– Při zapáchajícím dechu a aftech
– Při zánětlivých onemocněních ženských pohlavních orgánů
– Při bolestech kloubů
– Při plísňových infekcích na nehtech a kůži
– Může odstranit bolesti hlavy, migrény, deprese, únavu, neschopnost soustředění, popudlivost a jiné neurózy
– Při průjmu a zácpě
Prevence rakoviny

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno