Kyselina acetylsalicylová, známá spíše pod obchodním názvem aspirin, je nejpoužívanějším léčivem proti bolestem a tlumení horečky. Jedná se o vůbec první léčivo, které se vyrábí synteticky.
Historie
Ačkoliv byla kyselina acetylsalicylová synteticky vyráběna a získána až v 19. století, o jejich účincích se vědělo již mnohem dříve. Přírodně ji můžeme nalézt v listech vrby a také v její kůře. Listy i kůra vrby se přitom v medicíně používaly od nepaměti a sloužila právě pro tlumení bolesti a ke snižování vysokých teplot.
Použití
Kyselina acetylsalicylová působí jako analgetikum, používá se při zánětech, horečkách. Pomáhá také v případech bolesti hlavy. Teprve před několika desetiletími vědci zjistili, že aspirin pomáhá při léčbě onemocnění cévních a také srdečních.
Cévy a srdce
Aspirin má pozitivní vliv na cévy a srdce, jelikož dokáže omezit seskupení krevních destiček. Díky tomu vytváří volné průchody cév. Díky tomu pomůže zabránit onemocněním, které se sraženinami a ucpáváním cév značně souvisí, například infarktu.
Prevence i léčba
Kyselina acetylsalicylová se používá k preventivním účelům (proti onemocnění srdce) i k samotné léčbě (horečka). Při prevenci je přitom třeba přijímat jen minimální množství kyseliny, které by podle vědců nemělo přesahovat hodnotu 110 mg. Pro léčbu se pak používají dávky vyšší, které sahají až k téměř půl gramu.
Zdravotní rizika
Při užívání malých dávek pro prevenci žádná zdravotní rizika nehrozí. To však neplatí při pravidelném příjmu dávek přesahujících půl gramu. Takové dávkování kyseliny je již značně rizikové a může způsobit vnitřní krvácení nebo poškození sliznice v žaludku.
Informujte lékaře
Pokud používáte aspirin pravidelně a jste si vědomi, že to s dávkou občas přeháníte, informujte o tom lékaře. Ten by to měl vědět obzvláště v případě, chystáte-li se na nějakou operaci. Krvácení, způsobené větší dávkou aspirinu, by mohlo průběh ohrozit.
Děti
Je třeba upozornit na to, že děti kyselinu acetylsalicylovou nesmí přijímat. Zatímco u dospělých je vliv na krevní destičky pozitivní, u dětí je to přesně naopak. Podání větší dávky aspirinu dítěti může mít za následek nevratné poškození jater a dokonce i poškození mozku. Z toho důvodu existují speciální léčiva, určená pro děti, která jsou šetrná pro jejich tělo. Při onemocnění dítěte horečkou nikdy neaplikujte aspirin, acylpirin a další přípravky, obsahující kyselinu acetylsalicylovou!
Kyselina acetylsalicylová je tak léčivou látkou, která se používá již řadu let a díky svým vlastnostem a přístupnosti se ještě dlouho používat bude. Je třeba však pamatovat na to, že ačkoliv je pro dospělého příznivá, při aplikaci u dětí může mít fatální následky.