Kvasný lihový ocet a zdraví

Kvasný lihový ocet se používá při sterilizaci zeleniny, ale také při čištění vodního kamene a kanalizace. Ze všech druhů octa je nejméně kvalitní. Jaký má vliv na zdraví a vyniká i nějakými léčebnými účinky?

Mnohdy se dočtete o léčivých a zdraví prospěšných účincích octa. Bohužel, málokdy se myslí klasický levný lihový ocet. Vinný, jablečný, bezinkový a další přírodní druhy octa jsou v mnoha ohledech opravdu zdraví prospěšné, s vinným octem to není tak růžové. Vinný ocet je agresivní a silný, může dokonce i poleptat sliznici. Běžně se na trhu prodávají kvasné octy v 8% koncentraci. Jeho použití v lidovém léčitelství má však mnohaletou tradici. Pokud však chcete octem svému tělu opravdu pomoci, dejte přednost jiným druhům.

Výroba lihového octa

Abychom pochopili, proč vinné octy nejsou zázrakem pro naše zdraví, musíme si něco říci o procesu výroby. Lihový ocet se vyrábí kvašením kyseliny octové z destilovaného alkoholu (ředěného etanolu), který se získává z žita, řepy nebo cukrovky. Při velmi nízkých koncentracích má chuť i vůni podobnou roztoku kyseliny citronové, proto se někdy v potravinářském průmyslu používá jako jeho náhrada.

Lihový ocet pro zavařování

V lihovém octu nenajdeme příliš vitamínů ani minerálů. Hodí se především pro zavařování, i když se v kuchyních používá často i do salátů, omáček, nakládaných potravin a pro svou agresivitu je vhodným prostředkem pro čištění rychlovarných konvic i odpadu. Jeho použití má však význam při zavařování, zde jeho použití doporučujeme. U sterilizovaných zavařených potravin totiž vynikne nejen výraznou chutí, postará se také o zničení nebezpečných mikroorganismů.

Ocet v lidovém léčitelství

Kvasný lihový ocet se odnepaměti používá i v lidovém léčitelství. Na většinu problémů dnes existují vhodnější a efektivnější metody, jeho účinnost však často nelze popřít. Díky dezinfekčním účinkům se lihový ocet používal pro léčbu modřin a otoků, ale i škrábanců, drobných zranění či pro ošetření kůže, pořezané holením. Ocet má podle babských rad rovněž schopnost zbavovat zápachu nohou a léčit plísně nehtů. Také popálená místa či štípance od hmyzu se potírala kvasným lihovým octem. Ocet s teplou vodou a cukrem se pak používal jako kloktadlo při bolestech v krku, rýmě či nachlazení.

Jestli jednu z výše uvedených babských rad vyzkoušíte nebo budete kvasný ocet dále používat jen na proplachování odpadu, necháme na vás. Při sterilizaci zeleniny však nezapomínejte na kvalitní a chutný kvasný ocet, který dodá správnou chuť a zbaví zeleninu mikroorganismů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno