Na pulty supermarketů i obchůdků s ovocem a zeleninou se často dostávají i exotické kousky, mezi které patří citrusový plod kumquat. Pokud jej někde uvidíte, neváhejte, kupte si ho a vyzkoušejte. V Číně je velmi oblíbený a je plný vitamínů a zdraví prospěšných látek. V neposlední řadě i velmi chutný.
Ačkoliv citrusový plod kumquat není v našich končinách příliš rozšířený a známý, ve Východní Asii a Jižní Číně se o něm ví už od 12. století. Svým vzhledem připomínají zralé kumquat plody miniaturní podlouhlé pomeranče. Řadí se mezi nejmenší citrusové plody vůbec – měří jen cca 2 až 4 centimetry. Plody mají výrazné aroma a specifickou chuť, proto mají v gastronomii zvláštní postavení a používají se především pro dochucení masa. K jídlu je celý plod včetně slupky, což pro nás může být trochu nezvyklé. Ovšem chuť slupky je sladká, mírně nahořklý je však celý plody. Chuťově se tak od jiných citrusů výrazně liší.
Vliv na zdravý
Stejně jako ostatní citrusy i kumquat je bohatý na vitamín C. Obsahuje velké množství vápníku a draslíku – stačí 100 gramů a doporučené denní hodnoty těchto látek budou naplněny. Obsahuje také dostatečné množství mědi. Plody kumquat jsou známy pro své účinky posílení srdce, kdy kombinací obsažených látek brání hromadění cholesterolu. Jde také o přírodní antioxidant, který bojuje s volnými radikály a pomáhá tak preventivně bojovat s rakovinou.
Použití kumquat plodů v kuchyni
Pokud se vám poštěstí a donesete si domů několik kousků těchto citrusů, nabízí se celá možnost způsobů, jak je použít. Rozhodně vyzkoušejte, jak chutnají v syrovém stavu. Důkladně je omyjte a odstraňte stopku, následně se do plodu můžete s chutí zakousnout. Kumquat plody jsou vynikající k masu. Dají se s masem přímo péct nebo z nich lze vytvořit hořko-sladké omáčky. Drůbež a ryby, k tomu se hodí nejlépe. Z kumquat plodů můžete také jednoduše připravit domácí marmeládu či sirup. V asijských restauracích se můžete také poměrně často setkat s dezerty, připravenými z tohoto ovoce.
Skvěle se doplňují s mnoha koktejly a alkoholickými nápoji. Slouží jako ozdoba (třeba v martini náhradou za olivy), připravit si z nich můžete také vlastní alkoholický likér. Do velké sklenice naskládejte necelý kilogram plodů, zalijte 0,7 l brandy, přidejte půl kila cukru a necháme tři měsíce louhovat. Během této doby jednou za čas sklenici otočíme, aby se ingredience dobře promíchaly. Získáte tak lahodný netradiční likér, na kterém si všichni pochutnáte.