Kukuřičný škrob

Škrob, bílý prášek bez chuti a bez vůně, se velmi často používá k zahušťování. Existuje však řada škrobů, například bramborový, pšeničný či kukuřičný. Právě kukuřičnému škrobu se budeme dnes podrobněji věnovat. Podíváme se na jeho nutriční hodnoty a také na vliv na lidský organismus.

Co je kukuřičný škrob

Kukuřičný škrobŠkrob je látka, která je syntetizovaná rostlinami. Jedná se o bílý prášek, který nemá chuť ani vůni, proto se používá v potravinářském průmyslu především k zahušťování, aniž by ovlivnil chuť pokrmu. Zdrojů škrobu může být celá řada, vždy záleží na škrobovosti dané rostliny. Proto se na trhu nejčastěji setkáte se škrobem brambor, rýže, ječmene, pšenice či kukuřice. Tyto rostliny jsou na škrob obzvláště bohaté, proto se z nich vyrábí a odděluje ve velkém.

Kukuřičný škrob patří mezi nejzdravější a pro lidský organismus nejlepší škroby. Má nízkou nutriční hodnotu, je tak vhodný i pro osoby v režimu diety. Současně je zdravější než nejrozšířenější bramborový škrob, na rozdíl od něj neobsahuje solanin, který může být pro lidský organismus ve větším množství jedovatý.

K čemu se kukuřičný škrob používá

Kukuřičný škrob se používá v potravinářství, stejně tak jej využijete i při domácím vaření. V obchodech jsou běžně k zakoupení pytlíky kukuřičného škrobu. Jak jsme již uvedli, kukuřičný škrob se nejčastěji používá k zahušťování pokrmů. Přidává se do omáček, polévek či kaší. Zvýší hustotu pokrmu bez změny chuti. Ve velké míře se rovněž používá při pečení dortů a přípravě dezertů, opět slouží k zahušťování, v tomto případě krémů či náplní.

Bezlepkový škrob

Jednou z hlavních předností kukuřičného škrobu je absence lepku. Proto jsou i kukuřičné mouky vhodné pro celiaky – neobsahují lepek. V kukuřičným škrobem proto můžete bez obav zahušťovat pokrmy. Podobně je na tom i škrob bramborový, taktéž neobsahuje lepek, problémem však může být zmíněný solanin. Naopak Pšeničné a další škroby z obilnin lepek obsahují a pro celiaky jsou proto nevhodné.

Kukuřičný škrob na pleť a pokožku

Podle mnoha lidí je kukuřičný škrob skvělým prostředkem pro zlepšení kvality pleti a kůže. Jednoduše si můžete vyzkoušet připravit pleťový krém či masku a funkčnost tvrzení sami ověřit. Stačí smíchat čtvrt hrnku škrobu, jeden bílek a dvě lžíce mléka a pořádně zapracovat. Výslednou hmotu naneste na obličej a nechejte alespoň 15 minut působit. Taková maska by měla odstranit odumřelé buňky kůže, narovnat jemné linky na pleti a při pravidelném používání docílit omlazení.

Kukuřičný škrob je důležitý v kuchyni, ale jak jsme si ukázali v samotném závěru, můžete jej vyzkoušet i při omlazování své pleti a pokožky. Kukuřičný škrob je bez lepku, neobsahuje solanin ani jiné škodlivé látky, navíc nemá chuť ani vůni, proto je pro zahušťování polev, krémů, polévek či omáček ideální.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno