Krevní podlitina je vlastně obyčejná modřina. Nejvíce modřin mají často malé děti, které od rána do večera pobíhají venku, zakopávají a zbrkle narážejí do věcí. Troufáme si říci, že modřinu měl opravdu každý z vás. Někdy si ani nepamatujeme, jak jsme k ní přišli. Stačí, když v rozespalosti narazíme do nočního stolku a hned ráno si najdeme na noze čerstvý exemplář. Modřiny doprovázej každé upadnutí nebo nehodu. Měli bychom se jich ale obávat?
Modřiny vznikají na kůži po tupém úderu nebo nárazu. V postiženém místě dochází k poranění krevních vlásečnic a uvolnění krve pod kůži. Proto se jedná o takzvané podkožní zranění. Obvykle se nejedná o nic vážného. Pokud máte ale i jiné příznaky, například urputnou bolest či nehybnou část končetiny, je vhodné vyrazit na pohotovost. Při věším úderu do hlavy, se vydejte k lékaři opravdu pokaždé. I za nenápadnou modřinou na čele se může skrývat smrtelné krvácení do mozku.
Tvorba modřin je u každého jedince jiná. Někdo se musí udeřit velmi tvrdě, jinému postačí lehký náraz. Jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje tvorbu modřin, je pevnost cévního vaziva. Zvláště ženám se časem vazivo povoluje. Proto jsou starší ženy velmi náchylné ke tvorbě těchto nevzhledných fleků.
Fáze modřiny a její léčba
Všichni to nejspíš znáte. Když se krevní podlitina objeví, je červená nebo dokonce modrá. Může za to červené zbarvení krve. V důsledku rozpadu hemoglobinu začíná modřina tmavnout a zbarvovat se do zelena, pak do hněda a poslední fází je žlutá barva. Poté se modřina zcela vstřebá a z pravidla po ní nezůstává žádná stopa.
Lze vstřebání modřiny nějakým způsobem podpořit? Doporučuje se zvýšit příjem vitaminu C. Ten se všeobecně používá po úrazech, protože pomáhá urychlit samotné hojení. Dále je vhodné modřinu natírat měsíčkovou mastí.
Na co si dát pozor?
Pamatujte si, nikdy, ale opravdu nikdy není dobrým znamením, když se vám krevní podlitina objeví z ničeho nic. Teď nemáme na mysli jednu malou modřinu na ruce, na kterou si pravděpodobně jenom nevzpomínáte. Problémem může být větší množství neopodstatněných podlitin, které se nezřídka kdy vyznačují netypickou barvou (příliš červené).
Samozřejmě je možné tento jev vysvětlit hned několika způsoby. Všeobecně je ale známo, že je tvorba modřin spojována s leukémií a dalšími onemocněními krve. Proto je na místě na nic nečekat a ihned vyrazit k lékaři. Včasné jednání je to nejmenší, co pro sebe můžete v tomto bodě udělat.
Krevní podlitiny představují nebezpečí pro osoby trpící vrozenou poruchou srážlivosti krve. Pro ty je ovšem nebezpečné takřka každé zranění, v některých případech dokonce i běžné čištění zubů zubní nití.