Zachutnala vám tato výrazná kořenová zelenina, ale nelíbí se vám zpola vysušené kousky, které bývají k dostání v obchodech? Pak se vám náš článek na téma pěstování křenu zcela jistě zalíbí. Máme pro vás několik dobrých tipů, díky nimž se vám vše zaručeně podaří.
Pěstování křenu mívá jednu zásadní nevýhodu – snadno zplaňuje a časem si může vaši zahradu uzurpovat zcela pro sebe. A jak tomu předejít? Existují hned dva dobré postupy – který z nich si vyberete?
Křen
Nejlepší pro pěstování na zahrádce je jednoroční křen. Je jemnější, méně pálivý a snadno se vyrývá. Bude růst i ve stinném rohu zahrady a přitom vám poskytne dostatek zásob na celý rok. Snadno vyroste i z malého oddenku – a to každý rok.
Je sice pravdou, že křen je vytrvalá rostlina a může růst na záhonku po mnoho a mnoho let. Na zahradě bychom ho však neměli nechat růst déle než 1-1,5 let. Starý křen se zakoření velmi hluboko a jen obtížně ho budete později dostávat pryč. Kromě toho jsou staré kořeny velmi vyschlé a tvrdé – v nejlepším případě jsou vhodné k nakládání, podobně jako okurky. Každý rok si tedy křen vypěstujete znovu z odřezků.
Další možností je vysázení křenu do předem ohraničeného prostoru. Hlubokou rýhu obložte pevnou plastovou zástěnou. Vytvořte jakýsi truhlík v zemi, skrz který kořeny křenu neprorostou. Není to nijak náročné, ale křen bude stejně potřeba mírně redukovat, jinak se budou kořeny ve vyhrazeném prostoru nepříjemně utlačovat.
Příprava odřezků křenu k vysázení
Nejlepší jsou ty, nařezané z postranních kořenů. Ideální sazenice by neměla být menší než 20 cm – jinak riskujete, že se neujmou. V prvním roce roste kořen spíše do šíře, teprve později se začne spouštět hlouběji. Využijte toho a nenechte ho roztáhnout se po vaší zahradě nekontrolovatelně do všech stran.
Sazenice se připravte v říjnu – po hlavní sklizni. Tehdy je v kořenu uloženo nejvíce živin – nejvíce zásob, připravených pro překonání tuhé zimy. Některé rostliny můžete ponechat v zemi i pro příští rok, ale nezapomeňte, které z nich to byly, abyste je mohli následujícího roku vykopat. Neuděláte-li to, může se snadno stát, že se křenu na své zahradě už nikdy nezbavíte.
Kořenové odřezky uložte do písku do suchého a tmavého sklepa. Čas pro jejich vysazení přijde v dubnu.
Jak pěstovat křen
Křen roste nejlépe na písečné a propustné půdě. Nesázejte jednotlivé řízky hlouběji než 10 centimetrů pod povrch. Dobře je přihrňte a mírně zavlažte. O moc více zálivky už křen potřebovat nebude. Pokud se stane, že vykvete, musí být stvol odříznut. Díky tomu bude kořen nejen vyzrálejší, ale i chutnější. Ke hnojení postačí jen dobře vyzrálý kompost. Křen sklízíme v říjnu. Lze ho usušit, zavařit nebo zamrazit. Nic z toho jeho chuti a kvalitě neublíží.