Pohled na nohy, které trpí křečovými žílami, není vůbec pěkný. Nejde ale ani tak o estetickou stránku věci. Křečové žíly jsou především nepříjemným onemocněním, které umí pěkně potrápit. Podívejme se proto na možnosti léčby křečových žil i možnou prevenci.
Křečové žíly jsou nejprve nenápadné. Vznikají jako rozšířené žilky, které představují především estetický problém. Když se ale rozšíří, vypadají ještě více ošklivě, ale především způsobují bolestivé otoky nohou a nepříjemné křeče.
Proč a jak vznikají křečové žíly?
Funkcí žil je odvádět odkysličenou krev směrem k srdci (na rozdíl od tepen, které ji odvádějí okysličenou od srdce a rozvádějí prostřednictvím kapilár živiny a kyslík v těle). Když dojde k ucpání žíly, krev je schopná si najít cestu jinou – průchodnou – žilou.
A právě tímto způsobem vznikají křečové žíly. Křečové žíly jsou především dědičnou chorobou. Asi z 90 procent mohou za toto onemocnění geny. Takže pokud se křečové žíly objevily u vás v rodině, buďte obezřetní.
Léčba lehkých křečových žil
Lékař doporučí léčbu křečových žil podle stupně postižení. Pokud je vaše onemocnění v počátku, předepíše vám pravděpodobně tzv. kompresní punčochy, které byste měli pravidelně nosit přes den. Punčochy stáhnou postižené místo a pomohou zlepšit průtok krve v žilách.
Kromě kompresních punčoch se používají také pilulky – tzv. venotonika, která mají za úkol posílit pružnost žil. Křečové žíly vám pomůže eliminovat také speciální cvičení.
Odstranění křečových žil jako léčba
Jestliže vám křečové žíly vadí jak zdravotně, tak esteticky, může vám lékař doporučit léčbu, která povede k odstranění křečových žil. Nevýhodou je, že tzv. radikální léčba křečových žil není zpravidla hrazena pojišťovnou a pacient si musí zákrok zaplatit sám.
Jednou z možných zákroků je sklerotizace, kdy se do křečových žil vpichuje speciální roztok. V místě se vytvoří sraženina, žilka se ucpe a krev hledá cestu jinou žilou, křečová žíla v postiženém místě zmizí. Někdy je však nutné časem zákrok opakovat.