Kostival – pěstování

Tahle léčivka vydá za celou domácí lékárnu, a navíc vám trvalkový záhon nádherně ozdobí. A pěstování kostivalu vůbec není složité. Kostival lékařský (Symphytum officinale) však nabídne i atraktivní vzhled. Takže pokud se rozhodujete, zda u sebe na zahrádce zasadit bylinku nebo raději okrasnou květinu, ušetří vás toho. Hravě totiž naplní očekávání u obou rolí.

A je toho ještě víc. Jeho nápaditě tvarovaná květenství odkáží přitáhnout množství včel, motýlů a dalších opylovačů. A když je usušíte a připravíte z nich čaj, zjistíte, že voní a chutná opravdu skvěle. Malé lístky kostivalu pak lze použít i do salátů nebo třeba jako ozdobu dezertů.

Když máte na zahradě slunečné místo, kostival vás oslní svou záplavou květů

Pořizujte vždy dobře vyzrálé sazenice. Pamatujte na to, že může dorůst výšky 70-130 cm, takže patří spíše do střední části záhonů. Je mrazuvzdorný, takže si nemusíte dělat starosti s jeho ochranou. Vyhovuje mu plné slunce, ale poměrně slušně kvete i v polostínu. Musíte mu však dopřát výživnou, lehkou a propustnou půdu, bez toho to zkrátka nepůjde. Se zálivkou si nedělejte starosti – v tomto ohledu kostival náročný není. Jen během parných letních dní si trochu té večerní vláhy zaslouží. A pak samozřejmě na jaře, jako všechny trvalky, které se vzpamatovávají po náročné zimě.

Kostival má sklon k vytváření velkých trsů

Pokud mu poskytnete vhodné podmínky, roste opravdu rychle. Během dvou až tří let vytvoří opravdu velké trsy, což ovšem může znamenat i problém. Pokud je totiž nebudeme pravidelně rozsazovat, začnou od středu usychat vlivem přehušťování rostlinné hmoty. V takovém prostředí se zkrátka snadnou rozmůžou plísně nebo hniloba, na což rostlina reaguje jediným možným způsobem.

Dbejte na správnou péči

Vhodnou prevencí je proto pravidelné dělení trsů a jejich přesazování. Za péči se vám však kostival odvděčí. Květe bujně od začátku léta až do října. A její nať lze navíc využít v kuchyni i v domácí lékárně.

Kostival si poradí s ekzémy, problémy dýchacích cest i s trávením

Nejúčinnější léčivou látkou kostivalu lékařského (Symphytum officinale) je silice – ano, přesně ta, která se vyskytuje i v tymiánu. Kostival lze tedy použít obdobným způsobem jako známějšího středomořského krasavce. Stačí usušit kořen (ve stínu) a poté si připravit léčivý čaj (jedna lžička na šálek), který si poradí s infekcí dýchacích cest, úst a hrdla.

Další využití kostivalu

Využívá se i jako kloktadlo nebo výplach úst (při zánětu dásní) a jako bonus pomůže i při problémech se zažíváním nebo při menstruačních bolestech. Trpíte-li revmatem, přidejte kostival do koupele nebo si připravte obklady. Ty mimochodem uplatníte i při léčbě ekzémů a na klouby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno