Kontryhel obecný je léčivá rostlina z čeledi růžovitých, s dlouhou tradicí v přírodním lidovém léčitelstvíí. Její léčivé účinky pomáhají proti celé řadě ženských neduhů a nemocí a je proto často označován za “ženskou bylinu”.
Kontryhel je hojně rozšířen po několika kontinentech. Můžeme jej nalézt na loukách, pastvinách a poblíž potoků napříč celou Evropou, severní Asií i Severní Amerikou. Je to vytrvalá bylinka s dlouhým oddenkem, vějířovitými listy a až 30 cm vysokou lodyhou pokrytou drobnými žlutozelenými kvítky.
Mezi léčivé části rostliny patří její listy a nať, které obsahují 6-8 % hydrolyzovatelných tříslovin (především tanin), organické kyseliny, kyselina salicylová, hořčiny, silice, falovonoidy, flavony, fytosteroly a minerální látky a vitamín C. Kontryhel je také zdrojem fytohormonů, což jsou hormony rostlinného původu, které v lidském těle pomáhají s průběhem celé řady důležitých procesů.
Kontryhel má dlouhou historii v lidovém léčitelství, kde byl používán k léčbě zažívacích obtíží, jako jsou průjmy, střevní katary, špatné trávení, nadýmání, žaludeční vředy a mnoha dalších obtížích – při silné a bolestivé menstruaci, plicní tuberkuloze, cukrovce, vodnatosti, onemocněních jater a ledvin. Také se používaj v ranhojičství k omývání neléčících se ran a léčbě kožních onemocnění – ekzémů, bércových vředů, nebo zánětech v dutině ústní.
Své uplatnění však kontryhel najde i dnes, stále se totiž používá jako svíravý prostředek při průjmech a jako lék při rozličných gynekologických obtížích. Jeho účinky pomáhají mírnit silné menstruační bolesti a krvácení a pomáhá ženskému tělu s přechodem klimakteria. Pomáhá také posilovat dělohu, zpevňovat podbřišek a působí tak preventivním účinkem proti potratům a zvyšuje šanci na otěhotnění. Koupel z kontryhele pak pomáhá s léčbou kvasinových onemocnění.
Kontryhel – přehled jeho léčivých účinků
- Zklidňuje bolestivé křeče v trávícím traktu
- Zmírňuje průjem
- Zevní koupele působí na zanícené hemeroidy, pravidelné výplachy při gynekologických a kvasinkových onemocněních, svědivosti a vyrážkách
- Zlepšuje a prohlubuje spánek
- Pomáhá s přechodem klimakteria
- Stahuje děložní svalovinu a zpevňuje podbřišek, čímž připravuje tělo k porodu a zmírňuje riziko potratu
- Tlumí silná gynekologická (menstruační) krvácení
- Tiší bolesti spojené s menstruací
- Pomáhá s léčbou jaterních chorob
- Omývání pomáhá likvidovat bakterie ve špatně se hojících ranách a při bércových vředech
- Účinné kloktadlo při bolestech v krku a zánětech v dutině ústní
- Silné diuretikum, pomáhá při zánětech ledvin a močového měchýře
Kombinace kontryhelu s dalšími bylinkami
- Tišící prostředek – chmel, kozlík, vřes, petrklíč
- Gynekologikum – měsíček, řebříček
- Pro zpevnění svalstva a při vyhřeznutí vnitřních orgánů (kýla, děloha, tlusté střevo) – kokoška
- Hemostatikum – kopřivy, černohlávek, přeslička
Využití v kuchyni
Kontryhel lze přidávat do mnoha různých pokrmů, nejlépe v syrovém stavu. Je ideální jako součást jarních salátů z planých rostlin, jako jsou pampelišky, jitrocel, řeřicha, medvědí česnek, ptačinec a další. Hodí se také do pomazánek, nasekaný do polévek, dušené zeleniny, špenátů nebo karbanátků.