Konjak

Konjak nebo také sloní chléb je rostlina, která původně pochází z jihovýchodní Asie. V potravinářství se používá především rozpustná vláknina glukomannan, která slouží jako doplněk stravy a přidává se do mnohých potravin také jako emulgátor. Konjak se ale používá také v kosmetickém průmyslu. Podívejme se, k čemu všemu se používá a jaké jsou jeho účinky na lidský organismus.

Konjak – bohatý zdroj vlákniny

Rosltina konjak obsahuje mohutné hlízy, které dosahují průměru až 25 cm a jsou bohatým zdrojem vlákniny. Označuje se jako glukomannan a má prakticky nulovou kalorickou hodnotu, proto se často používá jako doplněk stravy při hubnutí. Rozpustná vláknina rychle nabobtná a dokáže zasytit na dlouhou dobu. Zabraňuje pocitům hladu, navíc na sebe váže oleje a tuky a vyplavuje je z trávicího ústrojí.

Konjak

Společně s psyliem patří mezi rozpustné vlákniny, které se dobře vstřebávají a podporují činnost trávicího organismu. Vláknina z konjaku je k sehnání jako doplněk stravy ve formě tablet i prášku. Vláknina se doporučuje také pro osoby, které mají problém s hladinou cholesterolu. Doplňky z hlízy konjaku totiž pomáhají hladinu cholesterolu vyrovnávat. Vláknina navíc upravuje vyprazdňování a je obzvlášť prospěšná pro osoby, které trpí častými zácpami.

Použití v potravinářství

Konjak se hojně používá v potravinářství a tradici má především v asijské kuchyni. Je známou ingrediencí pro výrobu shirataki nudlí. Shirataki nudle patří mezi funkční potravinu, jedná se o přírodní produkt vyrobený právě z kořene konjaku. Právě vzhledem k nízké energetické hodnotě a vysokému obsahu vlákniny jsou nudle shirataki vhodné pro ty, kteří se chtějí zbavit přebytečných kil. Nudle bývají zpravidla naložené v tekutině, která se musí před další úpravou vylít. Následně se nudle proplachují pod proudem horké vody a přidávají se do dalších pokrmů – k omáčkám, salátům či masu.

Konjak a využití v kosmetickém průmyslu

Kořen rostliny konjak se nepoužívá jen v potravinářství. Své využití má také v průmyslu kosmetickém. K sehnání jsou speciální konjakové houbičky, které v suchém stavu připomínají pemzu a jsou velmi tvrdé. Jakmile se konjaková houbička namočí, změní se v jemný hebký materiál, který je šetrný k pleti a vhodný i pro děti. Pokud hledáte příjemnou houbičku na citlivou pleť a vyrobenou z přírodních materiálů, konjaková houbička je jasnou volbou.

Konjak u nás není příliš známý, přesto je jeho kořen prospěšný jak pro lidský organismus a zažívání, tak na pokožku a pleť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno