Nepříjemné pocity, které jsou lidově popisovány jako knedlík v krku, mohou mít celou řadu příčin. Mohou značit nějaké somatické onemocnění, nebo být projevem psychické nepohody. V obou případech je však často velmi složité určit správnou diagnózu. Co vše může tedy s tlakem v krku souviset?
Knedlík v krku se projevuje neurčitým tlakem v různých částech krku a pocitem cizího tělesa uvnitř něj. Při polknutí je nejintenzivnější. Občas je možné v souvislosti s knedlíkem v krku vypozorovat i obtíže s dýcháním či náznaky dušení. Ne vždy je však příčinou somatická nemoc, někteří lidé se s tímto problémem potýkají jako s následkem psychických potíží (jako je například úzkost, stres, panika).
Nejčastější příčiny knedlíku v krku
Pocity tlaku v krku obvykle provázejí zánět mandlí, angínu, rozličné poruchy polykání, zduřené či jinak omezené sliznice hltanu (jako následek infekce nebo alergie), nejrůznější onemocnění týkající se trávicího traktu (především pak u chorob jícnu nebo žaludku), typické jsou u nemocí štítné žlázy, kdy se vytvoří tzv. struma, která následně vytváří tlak na hrdlo. Jak už bylo ale uvedeno na řádcích výše, knedlík v krku může být vyvolaný i negativním psychickým stavem.
Jak se knedlíku v krku zbavit
Je zřejmé, že odbourání pocitů knedlíku v krku jde ruku v ruce s léčbou primární příčiny. Pokud vás tedy trápí delší dobu, určitě je nevyhnutelné navštívit lékaře, který vás pak pošle na specializované vyšetření.
Jestliže problém spočívá v psychických obtížích, je vhodné podstoupit psychoterapii nebo využít podobných metod, které dokážou zabránit vzniku a rozvoji negativních stavů mysli. Pokud se jedná o efekt somatického onemocnění, je třeba postupnými vyšetřeními vymezit souvislosti. Můžete se tak dostat do péče ORL lékaře, neurologa nebo třeba internisty.
Knedlík v krku a krční páteř
V poslední době se objevují také názory, že knedlík v krku mohou vyvolávat i poškození v oblasti krční páteře. Mezi čtvrtým a šestým obratlem se nachází nervy z míchy, které ovlivňují krk, jeho žlázy, nos, hlasivky a jícen, takže tam může docházet k nějakému utlačování těchto nervových drah, které se pak projevuje právě knedlíkem v krku.
Soustřeďte se na něco jiného
Důležité také je nepoddávat se myšlenkám a pocitům, které knedlík v krku vyvolává. Pokuste se soustředit na něco jiného, nezvyšovat intenzitu polykání a nenutit se do nadměrného kašlání. Ničemu to nepomůže, akorát vás to ještě více rozhodí. Lze si také pořídit bylinné čaje, sirupy nebo pastilky uvolňující krk, potlačující zduření a zmírňující dráždění sliznice.
Obecně je samozřejmě vhodné podporovat obranyschopnost organismu přísunem vitamínů, správnou stravou a celkově zdravým životním stylem. A pokud vypozorujete, že vám knedlík v krku vzniká po určitém jídle nebo v určitých podmínkách (např. příliš vyhřátá a suchá místnost, průvan, chlad apod.), je třeba se jim vyvarovat.