Ketonová dieta – jídelníček

Slyšeli jste někdy o dietě, díky které si k snídani můžete udělat míchaná vajíčka se slaninou a k večeři hovězí steak? Ketonová dieta takové činy dovoluje a přímo vyžaduje. V čem spočívají její úskalí a jaká hrozí nebezpečí?

Ketonová dieta je známá také pod názvem proteinová, což už přesněji napovídá, v čem spočívá její základ. Vyřadíme ze svého jídelníčku téměř veškeré sacharidy a nahradíme je vesměs živočišnými potravinami. Ideálním okamžikem, kterého se snažíme díky tomuto způsobu stravování dosáhnout, je dostat tělo do stavu ketózy. Tedy okamžiku, kdy přestane brát energii ze sacharidů a začne ji tahat z uložených zásob – čímž spalujeme tuky a rychle shazujeme kila.

Co si dopřát?

Jak už bylo řečeno výše, základními potravinami při ketonové dietě jsou živočišné suroviny – maso (kuřecí, hovězí), sýry, mléko, jogurty. Pozor, neplatí, že když je mléčný výrobek „light“, je automaticky zdravější. Naopak, přirozený tuk v jogurtech je nahrazen chemickými látkami, které jsou pro tělo nezdravé. Proto je lepší zvolit tučnější jogurty i mléko, vyřadit nemusíme ani kefíry. V jídelníčku se nemusíme omezovat ani množstevně, při této dietě je ideální jíst 5x – 7x denně. Jako přílohu k masům je ideální zvolit zeleninu.

Čeho se vyvarovat?

Tak především budeme muset vysadit veškeré pečivo. Nezáleží na tom, jestli je tmavé nebo světlé, s ketonovou dietou se prostě nekamarádí. Dále musíme zapomenout na všechny druhy alkoholu a kávu. Při správném dodržení této diety se doporučuje denně přijmout asi 40 g sacharidů, což je, pro představu, asi jeden plátek celozrnného chleba. Vyřadit z jídelníčku je nutné také většinu příloh – rýži, těstoviny, brambory.



Jaká jsou úskalí?

Často se stává, že pro tělo, které je zvyklé přijímat velké množství sacharidů, je přechod do stavu ketózy moc velký šok. V této době mohou přijít různé stavy únavy, podrážděnosti a slabosti. Pokud toto období překleneme, tělo si zvykne a hubnutí může začít. Dalším úskalím je častý jojo efekt, který je způsoben příliš rychlým přechodem zpět na stravu obsahující sacharidy. Abychom se tohoto problému vyvarovali, je nutné tělo zvykat postupně a pomalu.

Tip na jídelníček

  • Snídaně: jogurt
  • Svačina: šopský salát s balkánským sýrem
  • Oběd: losos na másle se zeleninovou oblohou
  • Svačina: kefír
  • Večeře: přírodní kuřecí steak a rajčatový salát

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno