Kedluben se správně označuje také jako kedlubna a jedná se o košťálovou zeleninu s latinským názvem Brassica oleracea. Kedluben je oblíbená v celé Evropě, ale také v takových zemích, jako je Vietnam a Indie. Nejčastěji má zelenou barvu, najdeme ji ale také v bílé či fialové barvě. Tyto druhy se od sebe mírně liší svou chutí. Dobře zralá kedluben má jemnou chuť, je šťavnatá, a proto se skvěle hodí do salátů. Vypěstovat kedluben může být ošemetné, protože někdy bývá kedluben dřevnatá.
Jak vařit kedluben
Všechny nadzemní části kedlubny jsou jedlé – jak samotný plod, tak také stonky a listy. Plod kedlubny je potřeba před konzumací oloupat, protože slupka může být příliš houževnatá. A ačkoli je tenká, má nahořklou chuť a navíc je nepříjemné ji žvýkat. Stonky a listy spotřebujte co nejdříve, jinak kedluben vydrží poměrně dlouho. Nejčastěji si na kedlubně pochutnáváme jen tak, nebo ji syrovou přidáváme do salátů. Je to ale všestranná zelenina, která se dá vařit různými způsoby. Můžete ji nakrájet na kostky nebo plátky, vařit ji ve vodě či na páře, restovat nebo i zapékat. Velice dobrá je například plněná kedlubna, kdy se do ní vydlabe díra a pak se s různými náplněmi zapéká. Listy můžete připravovat na páře nebo je dusit – podobně jako kapustu.
Loupání kedlubny
K loupání kedlubny budete potřebovat ostrý nůž – bohužel si nevystačíte se škrabkou na zeleninu. Nejprve odřízněte všechny listy, poté seřízněte oba vrcholy kedlubny. Nyní můžete kedluben položit na řeznou plochu, takže bude mít pevný základ. Ostrým nožem ji odřezávejte shora dolů a odstraňte veškerou houževnatou a hrubou slupku. Pomocí této metody snadno uvidíte, kde se slupka ještě nachází a kedluben tak očistíte dle svých představ.
Mrkvovo-kedlubnový salát
Dvě kedlubny a čtyři mrkve oloupejte a nakrájejte je najemno do mísy (vhodné jsou drobné nudličky „julienne“). Poté si připravte zálivku, a to tak, že smícháte tři lžíce oleje, dvě lžíce octa, jednu lžíci hrubozrnné hořčice, půl lžičky soli a špetku pepře. Tuto zálivku pak vmíchejte do zeleniny. Podávejte okamžitě nebo klidně i na druhý den (jen je potřeba jej na noc uzavřít do vzduchotěsné nádoby).
Kedlubnový krém
Na jedné lžíci másla nechte zkaramelizovat jednu na jemno nakrájenou cibuli. Po cca 10 minutách můžete přidat 500 g kedlubny – oloupané a nakrájené na malé kostičky. Opékejte dvě minuty a zalijte 500 ml zeleninového vývaru, 500 ml mléka a přidejte jeden bobkový list. Poté vařte doměkka (asi 25 minut). Vyjměte bobkový list a rozmixujte dohladka. Osolte a opepřete podle chuti. Pokud je krém příliš hustý, můžete přidat více vývaru.
Pečená kedluben
Kedluben můžete péct v troubě, stejně jako brambory. Budete potřebovat 500 g kedlubny, 2 lžíce olivového oleje a mořskou sůl dle chuti. Troubu si rozehřejte na 190 °C. Kedluben nakrájejte na malé měsíčky. Promíchejte ji se solí a olejem a dejte na plech vyložený pečícím papírem. Pečte do zlatova asi 30 minut (doba pečení je závislá na tom, na jak velké kousky jste kedluben nakrájeli). Výsledná kedluben by měla být krásně měkká.
Jak kedluben chutná?
Pokud jíte kedluben syrovou, pak její chuť můžeme přirovnat k zelí. Kedluben má ale jemně pikantní podtón, podobně jako ředkvičky nebo vodnice. To, jak bude kedluben pikantní, závisí na její velikosti, přičemž menší cibule mají jemnější chuť a strukturu. Kedluben je křupavá a přitom není tvrdá (jako například mrkev), díky čemuž je skvělou přísadou do salátů. Vařená kedluben má jemnou chuť i strukturu – v obojím se podobá brokolici. Stonky a listy jsou také jedlé a při vaření se podobají zelí nebo mangoldu.
Jak skladovat kedluben?
Stonky a listy zkonzumujte co nejdříve poté, co si je přinesete z obchodu (nebo ze zahrady). Obvykle vydrží v lednici čerstvé pouze jeden až dva dny, poté vadnou. Uchovávejte je v lednici v sáčku. Samotnou kedluben (plod) pak můžete nechat v lednici volně bez sáčku, její výhodou je totiž to, že má dlouhou životnost. V lednici vydrží klidně i jeden měsíc. Pro zachování svěžesti a křupavosti ale doporučujeme zkonzumovat i ji co nejdříve.
Kedluben můžete i zmrazit!
Jednoduše ji umyjte, oloupejte a nakrájejte na vámi zvolené kousky. Vhodné je připravit si ji tak, abyste ji pak jen vytáhli za mrazáku a měli ji připravenou. Nakrájejte ji tedy tak, jak ji používáte nejčastěji (klidně i na plátky). Po nakrájení ji hoďte do vroucí vody po dobu asi dvou minut. Slijte, zalijte studenou vodou a znovu slijte. Takto připravenou kedluben můžete vložit do sáčků do mrazáku.
Větší není lepší!
Pokud si kupujete kedluben, u níž neplatíte za hmotnost, nýbrž za kus, možná ušetříte peníze, ale… větší kedluben může mít dřevnatou strukturu a vůbec si na ní nepochutnáte. Vybírejte menší kedlubničky, které mají průměr 7,5 centimetru a méně. Nejenže budete odměněni chutnější zeleninou, ale bude mít i tenčí slupku, kterou někdy není potřeba loupat.
Nutriční složení kedlubny
Kedluben je zelenina, která je vhodná i při dietě, protože má nízký obsah tuku a vysoký obsah vlákniny. Kromě toho obsahuje také poměrně vysoké množství vápníku a znatelné množství draslíku. Ať už je syrová nebo vařená, můžete si ji dopřávat jako chutnou součást vašich jídel. Na 100 g kedlubny připadá asi 62 mg vitamínu C, což je 102 % doporučené denní dávky tohoto vitamínu. Taktéž je dobrým zdrojem vitamínů B (niacin, thiamin, B6 a další). Z minerálů jsou to měď, vápník, draslík, mangan, železo a fosfor.