Kdoule

Kdouloň obecná nese plody, které mají hruškovitý tvar a zlatožlutou slupku. Nazýváme je kdoule. Ačkoli je to výživné ovoce, není až tak rozšířené. Ačkoli vypadá sladce a šťavnatě, pravdou je, že čerstvá kdoule bývá tvrdá, tříslová a občas také mírně kyselá. Proto je lepší kdoule tepelně upravit a přidat je k jiným druhům ovoce.

Historie

Původem pochází toto ovoce z Kavkazu – v oblasti mezi Kaspickým a Černým mořem – a také v severní Persii. Podle řecké mytologie byly kdoule také spouštěčem trojské války. Z původních oblastí se kdoule rozšířila do mnoha jiných částí světa. V současné době se těší veliké oblibě v Latinské Americe a Mexiku, kde se v tropických oblastech běžně pěstuje. Často ji ale používáme také u nás.

Čínská kdoule

Zdravotní přínosy kdoule

Kdoule je velmi výživné ovoce, které má také velmi nízkou kalorickou hodnotu. Ve 100 g ovoce se nachází pouze 57 kalorií. Kdoule je také skvělým zdrojem vlákniny, antioxidantů, vitamínů a minerálů. Ovoce obsahuje taniny včetně katechinu a epikatechinu a má velmi vysokou koncentraci vitaminu C. Kdoule je také dobrým zdrojem vápníku, železa, draslíku, hořčíku a mědi.

Jak kupovat kdoule?

Vzhledem k tomu, že se nejedná o příliš rozšířené ovoce, řada z nás ani neví, podle čeho je vybírat. Někdy na ně totiž můžete narazit na farmářských trzích. Když na toto ovoce narazíte, je ideální čas vyzkoušet něco nového. Kdoule se nepěstují ve velkém množství, a proto nemohou být na vašem každodenním jídelníčku. Dopřát si ji můžete jen jednou v roce. Vybírejte ovoce, které není měkké, má pevnou slupku a nejeví známky otlačenin či jiného poškození.

Zralé kdoule

Kdoule v kuchyni

Jak již bylo řečeno, syrové kdoule nejsou příliš chutné. Je potřeba je povařit, abychom dosáhli skvělé chuti. Pokud přesto toužíte po tom, jíst kdouli syrovou, zkuste ji s citrusy. Jemně nasekané kdoule si můžete dopřát s trochou limetkové nebo citronové šťávy na různých druzích listových salátů. Syrová kdoule však může být trochu tvrdá, takže mnoho lidí dává přednost něžné narůžovělé dužině vařené kdoule. Kdoule má často tvar velké švestky se světle zelenou barvou. Když je zralá, dosahuje jasně žlutého odstínu s malými skvrnami hnědé. Kromě vzhledu si vás získá také svou krásnou ovocnou vůní.

Jak vařit kdoule?

Po uvaření se dužina kdoule změní ze žluté na světle růžovou. Textura syrové kdoule je mírně pevná – něco mezi hruškou a asijskou hruškou (nashi). Protože ovoce kdoule je plné pektinu, často se používá do džemů a marmelád jako ztužovací prostředek k jinému ovoci. Můžete si ale připravit i džem pouze s kdoulemi – a nemusíte přidávat ani želírovací cukry ani nic jiného na zahuštění. Stačí obyčejný krystalový cukr. Kdoule můžeme také péct v troubě a podávat v podzimních jídlech nebo je použít na koláče podobným způsobem jako jablka a hrušky.

Kdoule ovoce

Vařená kdoule

Kdoule oloupejte škrabkou na zeleninu. Slupku můžete použít na přípravu marmelád nebo džemů i jiného ovoce, takže pokud se k tomu chystáte, slupku rozhodně nevyhazujte! Oloupané kdoule rozpulte na čtvrtiny – může to být trochu obtížné, protože kdoule jsou poměrně houževnaté a jejich povrch po oloupání lehce klouže. Poté vyřízněte jádro a semena. Odstraňte všechny moučné skvrny. Po nakrájení vložte každý kousek ovoce do misky s vodou, aby nedošlo k jeho zhnědnutí. Nalijte vodu do hrnce a přiveďte k varu. Přidejte kdoule a duste asi 40 až 50 minut, dokud nejsou růžové a jemné. Nyní už je můžete použít, jak chcete!

Kandované kdoule

3 středně velké kdoule oloupejte a zbavte jádřince. Nakrájejte je na kostky nebo na tenké plátky. V hrnci nechte vařit 2 hrnky vody a 1 a ¼ hrnku cukru krystal. Jakmile se cukr rozpustí, přivedeme k varu a přidáme nakrájené kdoule. Snížíme teplotu na minimum, přidáme 5 celých hřebíčků a 1lžičku citronové šťávy a vaříme asi 2 hodiny. Občas zamíchejte a po hodině a půl kontrolujte, jestli už jsou kdoule hotové. Kdoule mají podobnou texturu, jako želé bonbóny. Pokud bychom je převařili, budou na okrajích tvrdé. Pokud si myslíte, že kdoule ještě nejsou hotové a sirup je hustý, přidejte trochu vody. Po uvaření je nechte vychladit a odstraňte hřebíčky. Můžete je jíst jen tak, nebo je přidat do zmrzlinových pohárů či jimi ozdobit nějaký dezert nebo moučník.

Kdoule květ

Dulce de memrillo – pasta z kdoulí

2 až 3 kdoule oloupejte a zbavte jádřince. Každou kdouli nakrájejte na osminky. Dejte je do hrnce, zalijte vodou, aby byly téměř ponořené a přidejte šťávu z poloviny citronu. Uvařte kdoule do měkka a poté je rozmixujte na pyré. Změřte si, kolik pyré máte – měli byste mít cca 2 hrnky ovoce. Na každý hrnek ovoce přidejte ¾ hrnku cukru krystal. Pokud tedy máte 2 hrnky ovoce, přidejte 1,5 hrnku cukru. Můžete se ale řídit svou chutí a přidat tolik cukru, kolik vám bude chutnat. Přidejte špetku soli a celé to zahřívejte na mírném plameni. Vařte, až směs zhoustne a bude se jevit téměř suchá. Ovoce změní svou barvu na světle oranžovou. Nalijte do silikonové nádoby a nechte vychladnout. Poté nakrájejte na plátky. Podávejte jako marmeládu.

Jak skladovat kdoule?

Pokud máte kdoule, které víte, že zpracujete během několika dnů, můžete je nechat klidně při pokojové teplotě. Pokud ale plánujete delší skladování, zabalte kdoule do igelitového sáčku a vložte je do ledničky na několik týdnů.

2 KOMENTÁŘE

  1. na obrázku máte kdouloň ,kdoule má krásné velké světle růžové květy, je to krásný stromek, jenže se mi zdá, že v dnešní době plody nikdo nechce

  2. Plodí krásně až 800g kusy jenže moje plody jsou všechny tvrdé jako kámen a uvnitř – dužnaté a hnědé na vzduchu rychle oxidují .Tmavnou .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno