Káva a zdraví

Pití kávy je pro mnoho z nás pravidelným denním rituálem. Mnozí si bez ní prakticky nedokáží představit svůj normální den. Probouzí smysly, žene nás k lepším výkonům a skvěle chutná. Co ale její stinnější stránky? Jaký vliv má vlastně pití kávy na člověka? To je jedna z otázek, kterou si její milovníci a odpůrci často pokládají.

Rozumná míra přináší body pro naše zdraví

Pití kávy je jeden z fenoménů, kterým se zabývalo již značné množství vědeckých studií. K jakým závěrům tyto studie došly? Tak zaprvé: Pokud pijeme kávu v přiměřeném množství, setkáme se s několika pozitivními účinky pití kávy. Bylo prokázáno, že konzumace kávy vede ke snížení rizika vzniku cukrovky, cirhózy jater a rakoviny tlustého střeva. Příznivě také působí proti některým srdečním chorobám a je dobrou prevencí před Parkinsonovou chorobou. Velice překvapivým zjištěním byla schopnost kávy filtrovat těžké kovy; hlavně olovo a měď. To je v době, kdy na nás působí nadměrné množství toxických látek velkým přínosem. Dále bylo zjištěno; a to je skvělá zpráva pro ty, kteří se snaží udržet si pěknou postavu, že jeden šálek kávy před cvičením dokáže velmi rychle aktivovat spalování tuku. Může za to kofein, který toto spalování nastartuje. Pokud dobře pečujeme o svůj chrup, jistě vyvstává otázka, jestli má pití kávy vliv na jejich bělost. Tento mýtus nebyl nikdy potvrzen, ba naopak studie Anconské univerzity tvrdí pravý opak. Podle závěrů této studie káva obsahuje látky, které bojují proti bakteriím způsobujících zubní kaz. Káva je rovněž skvělý antioxidant, a proto pomáhá snižovat působení škodlivých látek na náš organismus.

káva a zdraví

Rizika pití kávy

Abychom byli nestranní, je jistě třeba zmínit i rizika související s pitím kávy. Kofein, jedna ze složek kávy, je ve skutečnosti droga způsobující závislost. Proto si své ráno bez kávy nedokážeme představit. S pitím kávy souvisí i její dehydratační schopnost. Měli bychom proto při jejím konzumaci vypít alespoň sklenici vody. Její časté a intenzivní pití tak může lehce zatěžovat ledviny. To, že káva může zvýšit riziko infarktu, je dávno vyvrácený mýtus. Po jednom šálku kávy se sice mírně zvýší krevní tlak, ale tento stav se po krátké době vrací do normálu. Lidé s vyšším krevním tlakem by se ovšem pití kávy měli vyhnout. Další častou otázkou je vliv kávy na spánek. Zde opět nebyla prokázána souvislost s pitím kávy a poruchami spánku. Trpíme-li žaludečními vředy, měli bychom se konzumaci kávy rovněž vyhnout.

Přiměřené množství?

Kolik tedy můžeme kávy vypít? Na to se studie různí. Nejčastěji se však doporučuje pití 2, maximálně 3, šálků kávy denně. Při tomto množství převládají pozitivní účinky na náš organismus. Neméně důležitá je však kvalita kávy, kterou pijeme. Jak poznat kvalitní kávu a jaké se raději vyhnout probereme již brzy v dalším článku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno