Katabolismus

Anabolismus a katabolismus, to je označení pro složité reakce v těle. Tyto pojmy by nás měly zajímat v případě, kdy se pokoušíme budovat svalovou hmotu, stejně tak ale i v případě, chceme-li zhubnout. Co je to anabolismus, katabolismus a metabolismus a proč se nechceme dostat do katabolického stavu?

Metabolismus

SvalyMetabolismus, pojem, který někdy slyšel pravděpodobně úplně každý. Co vlastně tento pojem označuje? Metabolismus je výraz pro souhrn všech biochemických reakcí, které se odehrávají v těle. Metabolismus je tak souhrnné označení pro anabolismus i katabolismus. Oba procesy probíhají v těle současně.

Katabolismus

Katabolismus je chemický proces, během kterého dochází k rozkládání větších jednotek na menší. Katabolické procesy probíhají v těle neustále. Katabolismus je vlastně využití energetických zdrojů – cukru, tuku a bílkovin. Ty se totiž vlivem chemických reakcí v těle rozkládají na menší jednodušší jednotky. Příkladem katabolismu je tak uvolňování a tvorba energie.

Anabolismus

Anabolismus je opačnou reakcí katabolismus. Během ní nedochází k rozkládání, ale právě naopak k budování. Anabolismus je taktéž složitou reakcí, probíhající v těle. Ideálním příkladem anabolismu je budování svalů, během kterého dochází k tvorbě svalových bílkovin z aminokyselin. Z menších jednotek tak vznikají větší jednotky.

Katabolický stav

Noční můrou každého, kdo se aktivně zabývá posilováním a snaží se budovat svalovou hmotu, je katabolický stav. Katabolický stav totiž vede k získávání energie ze svalové hmoty, což následně vede k samotné ztrátě svalů. Pokud se dostanete do katabolického stavu, začnete ztrácet svaly, ale také budete ve stresu. Součástí katabolického stavu je uvolňování hormonu kortizolu, který ztrátu svalů podporuje ještě výrazněji.

Kdy se organismus dostane do katabolického svalu

Možností, jak se naše tělo dostane do nechtěného katabolického stavu, je hned několik. Pokud navíc dojde hned k několika hlavním příčinám, katabolický stav se pravděpodobně dostaví velmi brzy. V první řadě můžete do tohoto stavu dojít špatnou dietou. Pokud budete jíst nepravidelně a velmi malé porce bez zdroje energie, tělo začne čerpat potřebnou energii ze svalů a začne docházet k jejich ztrátě. To však není jediná příčina katabolického stavu. Paradoxně se do katabolismu dostanete i tehdy, přeženete-li to výrazně s vaším tréninkem. Jde totiž o stresovou situaci pro tělo, začne se vylučovat zmíněný hormon kortizol a svaly se začnou rozpadat. Zmiňme ještě další častý důvod pro vznik katabolismu – nedostatek spánku. Tělo potřebuje odpočinek, potřebuje tzv. „dobít baterky“. Pokud mu tu možnost nedáte, negativně se vám odmění právě katabolickým stavem a následnou ztrátou svalů a zvýšenou únavou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno