Skialpy jsou v ČR stále populárnějším sportem. Popularitu jim mezi nehorolezci určitě zvyšují zavřené sjezdovky, jakožto i všechny ostatní druhy zábavy kvůli bezprecedentní situaci v covidu. I pro horolezce ale má ale skialpinismus v Česku spoustu výhod – přiznejme si, na skály je zima, situace v zahraničí nemá úplně zlepšující tendenci a šance, že si letos uděláme pěkných pár zimních alpských výstupů se začíná spíše zmenšovat, i když třeba březen ještě zavání trochou naděje.
V Česku sice nemáme ani zdánlivě srovnatelné kopce se zahraničím, to ale neznamená, že se tu nedá dobře potrénovat. Na jedno je fakt potřeba neustále myslet – přestože nemáme vysoké kopce, dá se v nich umřít. Platí tedy stejné zásady, co kdekoliv jinde. Sledujte lavinovou předpověď, mějte s sebou pípák, sondu i lopatu, jezděte vždycky s helmou, mějte s sebou nabitý telefon, ale i papírovou mapu a pouštějte se jenom tam, kde na to máte. Je to koneckonců jen pár dnů, co ve Velkém kotli zahynul skialpinista…
V Krkonoších pozor na KRNAP
Do Krkonoš bychom asi intuitivně zamířili všechny. Koneckonců, je v nich naše nejvyšší hora, Sněžka, i ty nejhezčí ledovcová údolí, která se dají v Česku najít, třeba Obří nebo Labský důl. Nesmíme ale zapomenout na jednu zásadní věc – KRNAP. Ty nejatraktivnější místa jsou totiž takřka bez výjimky v 1. zóně národního parku, kam je zákaz vstupu. Přestože jej mnozí skialpinisté bez skrupulí porušují, nebuďte jako oni. Jedná se o nejcennější území naší republiky a i jízda na lyžích může některé živočichy podstatně rušit.
Krom toho, v Krkonoších je dost možností, jak se na skialpech vyžít i legálně. Správa KRNAPu připravila hned několik tras ve všech smysluplných nástupních místech, tedy Špindlerově Mlýně, Harrachově, Peci pod Sněžkou i Rokytnici nad Jizerou. Asi ta úplně nejhezčí vede z Pece pod Sněžkou přes Slezský dům a vrchol Sněžky na Růžohorky, odkud je několik variant cest dolů. Po značených cestách se ale dostanete i na pramen Labe, Luční boudu i ostatní známá místa.
Kraličák je takřka povinnost
Se svou výškou 1424 m n. m. tvoří výraznou domininantu východní části Moravy. Leží na hranicích s Polskem, kteří bohužel na jeho vrcholu staví rozhlednu, ideální je tak jeho návštěvu stihnout před jejím dokončením a pochopitelným návalem Poláků. Přibližně 20km hřebenovka ale tvoří přímo ideální linii na skialp. Začíná se na Dolní Moravě, odkud prudkým výstupem vylezete na Klepáč (1145 m n. m.) Po česko-polském hřebenu pokračujete směrem na sever. Přes Malý Sněžník dorazíte na Kralický Sněžník, odkud vás čeká první pořádní sjezd pod Sušinu. Z ní už se jednoduše dostanete na Slamník, odkud se dá po sjezdovkách jednoduše vrátit dolů.
V Jeseníkách se taky vyžijete
Jeseníky nabízí hned několik možností, které lze v zásadě rozdělit do dvou oblastí – na SZ a na JV od Červenohorského sedla. Na JV budete nejčastěji mířit na Praděd (1491 m n. m.), jakožto nejvyšší horu celého pohoří. Praděd ale koncentruje největší množství turistů, pro ne tak přetížené destinace je tak lepší zamířit třeba na Velký Máj, Jelenku nebo Mravenečník. Dávejte pozor na Velký kotel, jedno z objektivně nejnebezpečnějších míst v Česku.
Na druhé straně sedla se pak nejvíc skialpinistů orientuje poblíž Ramzové, na vrcholy jako Šerák nebo Keprník. Stranou ale nezůstává ani Vozka a další vrcholy poblíž Červenohorského sedla. Nabízí se taky udělat přechod celých Jeseníků, ze sedla Skřítek přes Praděd, Červenohorské sedlo a Keprník do Ramzové. Prodloužit se teoreticky dá přes Paprsek až na Kralický Sněžník…
Beskydy, nekonečně vrcholů
V Beskydech je pochopitelně největší nával turistů na Lysé hoře (1323 m n. m.), ale je to ohromná škoda, Beskydy toho díky své velké rozloze mají mnohem víc co nabídnout. Na jihu se dá jít na Vysokou, přes údolí Bečvy je pak Radhošť, kde si, pravda, od lidí moc neodpočinete. Jít se dá i na Smrk (a spojit to s výstupem na Lysou), případně zamířit více na SV. Slavíč, Ropice, Ostrý nebo Javorový jsou možná málo známé vrcholy, ale pro skialpy takřka vždy poskytnou perfektní zážitek.
Fitness skialp
Je klidně možné, že jsou pro vás skialpy jen tréninkem na jiné sportovní disciplíny. V tom případě žijete v nejlepším možném čase, na všech sjezdovkách je totiž dostatek sněhu, ale kvůli zákazu provozu vleků skoro žádní lidé. Vyberte si takřka libovolné středisko a užívejte si do zblbnutí. Za sebe můžu doporučit třeba Kouty nad Desnou, Dolní Moravu nebo libovolné sjezdovky v Krkonoších.
Možná jste si všimli, že tu spousta pohoří chybí – Jizerky, Krušné hory a Šumava nejvíc. Je tomu skutečně tak. I v nich pochopitelně najdete luxusní terény, ale kvůli převážné mírnému sklonu svahů se nedá říct, že by tyto oblasti skialpinisti jakkoliv vyhledávali.