Omega3 mastné kyseliny jsou obecně zdraví prospěšné látky, které však do svých organismů dostáváme v nedostatečné míře. Přitom se podílí na prevence proti řadě onemocnění i civilizačních chorob. Co to jsou omega 3 mastné kyseliny a kde je hledat?
Omega3 mastné kyseliny
Ve velké skupině polynenasycených tuků můžeme najít dvě podskupiny – omega6 a nenasycené mastné kyseliny omega3. Zatímco těch prvních je rostlinných olejích velké množství a přijímáme ji často až nadmíru, s omega3 mastnými kyselinami je to právě naopak. Omega 3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro lidský organismus, problém však spočívá v tom, že si je nedokáže sám vytvořit, musí je proto přijímat z potravy.
K čemu omega 3 kyseliny slouží
Pořád se mluví o nedostatečném příjmu těchto kyselin, ale k čemu vlastně slouží? Proč jsou pro náš organismus tak důležité?
Činnost mozku
Příjem těchto esenciálních kyselin je nezbytný pro správnou činnost mozku. Dle dosažených vědeckých výzkumů se podílí na kvalitě lidské paměti i celkové výkonnosti mozku. Nedostatečný příjem omega 3 také negativně ovlivňuje lidské chování. Únava, zapomínání, kožní problémy, ale třeba i deprese. To vše může souviset s nedostatkem omega 3.
Onemocnění srdce
Stále častější výskyt srdečních příhod, vysoký krevní tlak i vysoká hladina cholesterolu. S tím vším můžete preventivně bojovat, pokud do vašeho jídelníčku zařadíte dostatečné množství potravin s omega 3 kyselinami. Omega 3 také zabraňují ateroskleróze a také poškození cév.
Cukrovka
Lidé, trpící cukrovkou, tj. diabetem, mají obvykle sníženou hladinu těchto tuků. Je proto důležité pracovat na jejich doplnění a stav zvyšovat, čímž zlepšíme i celkový zdravotní stav nemocného. Při diabetu se doporučuje především konzumace rybího oleje, která má jiné účinky než třeba lněný olej, který taktéž obsahuje omega 3.
Další
Účinky omega 3 mastných kyselin jsou velice pestré. Zmiňme např. protizánětlivé účinky, prevence leukémie, podpora růstu svalů, snadnější odbourávání tuků ad.
Výskyt omega 3 mastných kyselin
A kde tedy tuto zázračnou látku hledat? Důležitým zdrojem těchto látek jsou především ryby. Je obecně známé, že Češi na konzumaci ryb moc nepotrpí, rozhodně je nenajdeme na jídelníčku každý týden, jak by mělo být zvykem. Především tučné druhy ryb, jako jsou losos, makrely, pstruzi, sledi či tuňáci obsahují velké množství těchto kyselin. Podobně jsou na tom i korýši, mušle a další mořské plody. Nenasycené mastné kyseliny však najdeme také v samotném rybím oleji, ale i oleji lněném, olivovém, řepkovém, dále ve lněných semínkách či sóji a sójových výrobcích.