Jodičnan draselný v potravinách

Jodičnan draselný (též podobný jodid draselný) patří mezi éčka. Označuje se jako E917 a má kypřící vlastnosti. Najdeme ho v nejrůznějších potravinách, od pečiva po kojenecké mléko. Jodičnan draselný ale nepatří mezi škodlivé látky, naopak se do některých potravin přidává za účelem doplnění jódu. Používá se také jako doplněk stravy.

Jodičnan draselný je bílá krystalická anorganická látka, která se skládá z kationtů draslíku a aniontů jodičnanu. Jodičnan draselný se používá jako zdroj jódu, přidává se záměrně do některých potravin za účelem zvýšení příjmu jódu. Najdeme ho například v pečivu, záměrně se přidává do kojeneckého mléka. Při přípravě pečiva se využívá také z důvodu, že má kypřící účinky. Označuje se jako E917 a patří mezi antioxidanty. Jodičnan draselný najdeme ve velké míře i v uzeninách a dalších slaných výrobcích, protože se často přidává do soli. Ta se pak označuje jako jodová.

Kuchyňská sůl obohacená o jód

V potravinách na jodičnan draselný narazíme obvykle kvůli tomu, že je součástí některých typů kuchyňských solí. V Evropě se totiž kuchyňská sůl velmi často obohacuje o sloučeniny jódu. V podstatě všechny běžné kuchyňské soli obsahují jód, který je mimo jiné důležitý pro správnou funkci štítné žlázy. V soli se však jodičnanu draselného nenachází mnoho, do soli se přidává maximálně 0,005 %.

Jód je pro lidské tělo důležitý

Jodičnan draselný a podobné sloučeniny se do některých potravin přidávají záměrně, a to kvůli tomu, že je pro lidský organismus důležitý. Často na nedostatek jódu lidé trpí, a to zejména v některých krajinách. Tam se jód do potravin přidává ve větším množství. A k čemu ten stále dokola omílaný jód vlastně slouží? Lidské tělo jej přijímá z potravy a využívá ho k tvorbě hormonů štítné žlázy. Při nedostatečné tvorbě hormonů pak dochází ke zvětšení štítné žlázy a k dalším poruchách. Jód potřebujeme také pro metabolismus živit. Má příznivý vliv na nervovou soustavu, podporuje sexualitu, myšlení i kvalitu kůže či vlasů. Má také zásadní význam pro správný vývoj mozkové tkáně plodu a dětí.

Jak se projevuje nedostatek jódu

Proč bychom měli přijímat potraviny obohacené o jodičnany? Nedostatek jódu se totiž může projevovat řadou více či méně závažných problémů. Nedostatek jódu se obvykle projevuje zvýšenou nesoustředěností, únavou, chudokrevností, suchou kůži či zácpou. U žen se mohou dostavit poruchy menstruačního cyklu či problémy s otěhotněním.

Pokud narazite na potraviny obohacené o E917 neboli jodičnan draselný, ničeho se nebojte. Patří do skupiny éček, které mohou našemu organismu jen prospět. Pokud však trpíte zvláštním onemocněním, kdy vám nadmíra jódu může píše uškodit, jodičnanům se vyhýbejte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno