Frýdlandský výběžek známe z hodin zeměpisu v základní škole. Je to ten východnější ze dvou velkých severních výběžků na mapě České republiky. Při dovolené v Jizerských horách, třeba v Lázních Libverda, se můžeme do Frýdlantu dostat pohodlnou vycházkou. Cesta z Libverdy do Frýdlantu je asi je 11 kilometrů dlouhá. Protože prohlídka krásného města se zámkem trochu unaví, nazpět turisté pojedou autobusem. Na cestu se mohou vydat turisté všeho věku a všech výkonnostních tříd.
Z Lázní Libverdy do Frýdlantu
Jestliže turisté zvolili jako pobytovou destinaci při dovolené v Jizerských horách Lázně Libverda, chtějí poznat nejen pohodlí lázeňského města či krásu lesnatých hor. Zajímavým tipem je výlet do Frýdlantu, ne který se mohou vydat pěšky. Tam i zpět by to bylo 22 kilometry, ale lze zvolit i poloviční pěší „úvazek“ a z Frýdlantu se vrátit autobusem. Frýdlant je velmi pěkné město. Krom toho tam stojí zámek, jež pro svou malebnost patří do kategorie, které se říká „pohádkový“.
Po červené a pak modré
Z Lázní Libverda turisté nejprve dojdou po červení značce (a jediné možné komunikaci) do Hejnice. Tam se napojí na modrou turistickou značku. Přejdou most přes Smědou. Značka po pár desítkách metrů odbočuje vpravo. Pohodlná rovinatá cesta vede ve směru toku Smědé k rozcestníku U Wildnerů.
- Smědá je pravostranný přítok Lužické Nisy. Na území Polska protéká Dolnoslezským vojvodstvím. Celková délka toku činí 51,9 km. Plocha povodí měří 331 km².
Smědá: Mediálně známá řeka
Název řeky Smědé je mediálně známý v celé republice. Slýcháme jej v tak zvaných „povodňových“ aktualitách. V případě kalamitního stavu souvisejícího s dlouhodobými nebo přívalovými dešti, o sobě tento nenápadný vodní tok dává vědět. Proto známe i název vesnice, která je při popisovaném výletě prvním postupovým cílem, Raspenavy.
Do Raspenavy vede zelená turistická, na kterou turisté „přestoupí“ na rozcestníku U Wildnerů.
Přírodní rezervace Vápenný vrch
Na jižním konci Raspenavy se vlevo nachází přírodní rezervace Vápenný vrch. „Jedná se o výjimečný geologický útvar s drobnými krasovými jevy. Chráněné jsou zde také zbytky přirozených lesů s teplomilnými druhy rostlin a živočichů,“ uvádí portál mapy.cz.
- K Vápennému vrchu nevedou turisticky značené cesty, jen cesta polní, na níž je třeba odbočit na místě 50.8890133N, 15.1422275E. Vede kolem zajímavého umělého jezírka Vápenka.
Zajímavosti Raspenavy
Zelená turistická pokračuje Raspenavou. U prvního mostu ve Fučíkově ulici ovšem turisté nepřekročí řeku a nebudou značku následovat. Půjdou po městském chodníku, aby si „za pochodu“ prohlédli Raspenavu.
- Jak již bylo připomenuto, o vodu tu „nemají nouzi“. Městem protékají říčka Smědá, Lomnice, Sloupský potok, Libverdský potok, Pekelský potok a Holubí potok.
- K zajímavostem patří kostel Nanebevzetí Panny Marie z let 1906-7. Na hřbitově je novogotická rodinná hrobka podnikatele Gustava Richtera, jejímž autorem je architekt Franz Neumann.
A už jsme ve Frýdlantu
V krátké vzdálenosti od kostela je další most, po kterém turisté přejdou a dostanou se opět na zelenou značku. Ta vede po pravém břehu říčky. Dovede až na okraj Frýdlantu, kde turisty nejdřív zaujmou budovy středních škol (hospodářská a lesnická a obchodní akademie). Od nich to už jen pár kroků k impozantnímu areálu frýdlandského hradu a zámku.
Zámek Frýdlant
Tento komplex skládající se ze středověkého hradu a renesančního zámku stojící na mohutné čedičové skále nad řekou patří k nejvýznamnějším památkovým celkům v Česku. Památka je ve vlastnictví státu a je přístupna veřejnosti. .
- Malebný zámek vyhlíží jako ilustrace z pohádkové knihy. Není divu, že jej mají v oblibě tvůrci filmových pohádek. V roce 1997 se zde například natáčel televizní Rupmlcimprcampr, v roce 2009. Další pohádka se ve Frýdlantu točila v roce 2009, kdy tu vznikly některé scény pohádky Peklo s princeznou.
- Návštěvníci si mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů, přičemž jeden z nich je určen především dětem
Město Frýdlant
Po prohlídce hradu a zámku sejdou návštěvníci do města. Jeho historické jádro bylo prohlášeno městskou památkovou zónou. Za návštěvu stojí městské informační centrum v přízemí radnice, kde poskytnou turistická materiál, aby se návštěvník lépe zorientoval a vyhodnotil, které pamětihodnosti města si stihne prohlédnout.
V radnici je umožněn výstup na 48 metrů vysokou věž. „Věž s hodinovým strojem je přístupná pouze s průvodcem. Z ochozu věže je vidět téměř celé město Frýdlant.. Za příznivého počasí si návštěvník prohlédne Jizerské hory s nejvyšší horou Smrk. Každou celou hodinu se z vrcholu věže ozývá zvonkohra s různými melodiemi,“ uvádí se na stránkách města Frýdlantu.
Pamětihodnosti Frýdlantu
- Hrad a zámek Frýdlant založený ve 13. století.
- Pseudorenesanční radnice z let 1892–1896 s městským muzeem ve druhém patře
- Kostel Nalezení sv. Kříže vybudovaný v letech 1549–1551 je díky mnoha přestavbám směsicí slohů. V ohradní zdi okolo kostela jsou umístěny výklenkové kapličky Křížové cesty.
- Kostel Krista Spasitele náležející Církvi československé husitské.
- Pravoslavný kostel Sv. Maří Magdaleny.
- Dům purkmistra Zestermanna na náměstí
- Morový sloup na památku obětí epidemií byl postaven v roce 1899.
- Frýdlantská rozhledna na Frýdlantském vrchu je 21 metrů vysoká rozhledna z pálených cihel a žulových bloků postavená v roce 1907.
- Nad městem na Křížovém vrchu se nachází druhá frýdlantská křížová cesta.
Nazpět vlakem či autobusem
Po prohlídce města podle vlastního výběru turisté vyhledají autobusové nebo vlakové nádraží pro cestu zpět. Je víc než vhodné mít předem vyhledány a zapsány časy možných spojů a tomu přizpůsobit dobu strávenou ve městě.