Hledáte netradiční pěstitelský oříšek do své zahrádky? Pak vsaďte na Jidášovo ucho – pěstování je opravdu snadné. Budete k němu potřebovat jen sadbu a kousek vhodného dřeva. Se vším vám v tomto článku poradíme.
Houbu Jidášovo ucho můžeme znát také pod názvy boltcovitka ucho Jidášovo nebo Boltcovitka bezová. Její latinský název je Hirneola auricula-judae, ovšem řidčeji se používá i označení Auricularia auricula-judae). Jejím výskytem původu je Asie, Austrálie, Evropa a Severní Amerika a není bez zajímavosti, že ještě odnedávna byla považována za nejedlou nebo dokonce jedovatou.
Jidášovo ucho se pyšní mnoha pozitivními účinky
Jmenovat můžeme například působení proti rakovině, příznivé působení na krevní cukr a cholesterol i ceněné antikoagulační účinky (používá se proto proti trombózám, varixům a dalším zánětlivým onemocněním, jež postihují žíly).
Něco málo z biologie
Jidášovo ucho patří mezi tzv. stopkovýtrusné houby. Nejčastěji bývá k vidění na dřevě bezu, kde vás upoutají k jeho lasturovité nebo miskovité tvary. Plodnice jsou rovněž nápadně chrupavčité, leckdy průhledné a mohou připomínat dokonce až rosol. Barvou se pak pohybují od světle hnědé přes kaštanovou.
Jak Jidášovo ucho pěstovat
Není na tom opravdu nic těžkého, stačí si pořídit profesionální sadbu. Ta má podobu drcené slámy, pilin nebo kukuřičných vřeten. Je vhodné ji na jeden den ponořit do vody. Následně je nutné vše nechat okapat a uzavřít do igelitových sáčků, jež musí být naplněny maximálně ze dvou třetin. V tomto sáčku vložíme sáčky do hrnce s vařící vodou a vaříme asi hodinu.
Přidejte sadbu Jidášova ucha
Poté vložte sadbu, ta bývá běžně k dostání v obchodech. Protřepte ji a zkontrolujte, zda v ní nejsou plísně nebo jiné nežádoucí patogenní změny. Pokud je vše v pořádku, nasypte ji na připravený substrát a sáček uzavřete – ovšem tak, aby bylo zajištěno minimální odvětrávání. Sáčky uložte při teplotě asi 25 °C.
Podhoubí se vytvoří za několik týdnů
Nyní je třeba trochu čekat. Nezáleží na tom, zda se k násadě Jidášova ucha dostává světlo nebo ne. Dokud se neutvoří podhoubí, nezáleží na tom. Po 5-6 týdnech ovšem přeneste sáčky na nepřímé světlo, jež je pro plození nezbytné. Teplota se může zvednout až ke 30 stupňům.
Kdy je vhodné sklízet
Pozorujte růst plodnic. Musí být krásně velké a hnědé, pokud je chcete sklidit a použít. Nemělo by to trvat déle než pár týdnů. Houby očistěte. Některé lze použít čerstvé například do asijských zeleninových směsí, v naprosté většině případů se však suší.
Při tomto procesu získávají černou barvu – to je zcela v pořádku. Až je budete chtít později použít, namočte je na několik hodin do studené nebo vlažné vody. Krásně změknou a půjdou krájet.