Zamilovali jste si také jehněčí? Nejlepší je na jaře, kdy se znovu vrací do jídelníčků restaurací. Není ale nad to připravit si skvělý pokrm doma. Chcete překvapit rodinu a připravit jim skvělé jehněčí? Inspirujte se recepty, které jsme pro vás vyzkoušeli!
Proč je jíst
Jehněčí maso má svoji tradici zejména v balkánských zemích, v Indii a na Blízkém východě. Samozřejmě se vaří i v evropské kuchyni. Oblíbenou pochoutkou je například ve Francii nebo ve Velké Británii. V České republice se na stolech objevovalo především v době velikonočních svátků a tato tradice se postupně vrací. Jehněčí maso je křehké a jemné (pochází z oveček do půl roku) a je považováno za dietní. Protože jehňátka jsou krmená jen mateřským mlékem, je jehněčí maso považované za velmi zdravé.
Recepty s jehněčím masem
Tradičně se jehněčí upravuje s česnekem nebo bylinkami. Kombinuje se například s rozmarýnem nebo tymiánem. Důvodem je, že jehněčí maso má specifickou chuť, kterou právě bylinky tlumí. V české kuchyni se jehněčí maso peklo také s majoránkou, která byla přece jen dostupnější než exotické bylinky.
Jehněčí maso pečené s tymiánem
Ingredience:
- Jehněčí kýta (asi 2 kg)
- Hrst tymiánu
- 3 lžíce strouhaného parmezánu
- 3 lžíce citronové šťávy
- 2 stroužky česneku (lisované)
- Olivový olej
- Sůl a pepř
Postup: Jehněčí maso omyjte, zbavte ho blan a přebytečného tuku. Kýtu osolte a opepřete. Z tymiánu, parmezánu, citronové šťávy, oleje, soli a pepře si připravte marinádu /nejlépe v mixéru rozmixujte/. Maso potřete marinádou a dejte ho péct do trouby. Po upečení nechte ještě asi 10 minut odpočívat, než ho nakrájíte. Podávejte s bramborovým pyré a salátem z listové zeleniny.
Jehněčí maso se zeleninou
Ingredience:
- Jehněčí kýta
- 6 až 8 stroužků česneku
- 4 větvičky čerstvého tymiánu
- 2 cibule
- 2 mrkve
- Olivový olej
- 2 lžíce rajského protlaku
- 2 deci bílého vína
- Sůl, pepř
Postup: Jehněčí maso omyjte, zbavte ho blan a přebytečného tuku a nakrájejte ho na kostky. Připravte si směs z 3 až 4 stroužků (drcených) a tymiánu. Maso v této směsi obalte. Očistěte zeleinu a pokrájejte ji na větší kusy. Na hlubší pánvi nebo pekáči rozpalte olej a maso orestujte. Maso vyjměte. Do pánve nebo pekáče přidejte mrkev a cibuli, tymián, zbývající česnek a protlak. Zalijte vínem a nechte odpařit. Podlijte vodou, osolte, opepřete a povařte. Přidejte opečené maso a přiklopte. V troubě pečte ještě asi hodinu a půl. Zeleninu můžete propasírovat přes sítko. Podávejte s rýží a salátem.
Jehněčí špízy
Ingredience:
- 500 g jehněčího masa (například plec)
- 6 ks menších cibulek
- 12 ks cherry rajčat
- Cuketa
- Olivový olej
- Pepř, sůl
- Bílý jogurt (kelímek)
- 2 stroužky česneku
Postup: Napřed si připravte marinádu na maso. Jogurt smíchejte s prolisovaným česnekem, solí, pepřem a lžící olivového oleje. Jehněčí maso pokrájené na kostky vložte do marinády a nejlépe přes noc nechte odležet v lednici. Marinované kostky masa navlékejte na špízové jehly – střídejte s cibulkou, rajčaty a kostkami cukety. Pekáč potřete olejem, vložte na něho špízy, pokapejte olejem a pečte v troubě asi 30 minut. Špízy z jehněčího masa podávejte s brambory.