Jednodenní výlet Olomouckem kolem Fortu II. Radíkov

Dobrodružství lze zažít i za humny, na pěkný výlet krásnou přírodou se lze vydat i v bezprostředním okolí stotisícové metropole. Pobýváte v Olomouci a nemáte plán na jeden volný den? Vydejte se na osmnáctikilometrový výlet ze Šternberka do Radíkova, respektive do Olomouce. Na výlet se mohou vydat turisté všeho věku a klidně i v nízké sportovní obuvi. (Trekingové hole však najdou uplatnění, i když důvodem nebude složitý terén.)

Šternberk jen jako místo startu

Výlet začíná ve Šternberku, kam lze ráno dojet docela pohodlně z Olomouce (vlak i autobus) nebo od Bruntálu, Krnova či Opavy (autobus přes Moravský Beroun). Za jiných okolností by si návštěvníci tohoto městečka se zlatou hvězdou ve znaku prohlédli městskou památkovou zónu, hrad a Muzeum času. Tentokrát se však hned přesunou na červenou značku, protože na cestu bude potřeba asi šesti hodin.

Je třeba dojít ke šternberskému koupališti, tam opatrně přejít frekventovanou vozovku a po červené turistické značce se vydat po zpevněné cestě mírným stoupáním vzhůru. Turistická cesta vede úbočím strmého údolí. Protože jsou lesy v regionu napadeny kůrovcem a všude se masivně kácejí stromy, otevírají se turistům dříve nemožné výhledy na Šternberk, Olomouc, obce a města Hornomoravského úvalu a na Drahanskou vrchovinu, která úval uzavírá ze západu.

Menší ze dvou Domašovů

Po třech kilometrech (asi 45 minut, protože cesta vytrvale stoupala) červená značka přetne vedlejší vozovku (rozcestí Nad Debrníkem). Po červené turisté pokračují do obce Domašov u Šternberka (na mapě nesplést s Domašovem nad Bystřicí, který je nedaleko). Domašov je úhledná vesnička, ale nic mimořádného v ní k vidění není. Lze si tu ovšem koupit svačinu a sníst ji na lavičkách v parčíku.

Po červené značce se pokračuje do Bělkovického údolíPodskalí. Příjemná zpevněná cesta vedoucí svěží chatovou osadou dovede na rozcestí Bělkovicemost. Zde je třeba přejít dopravní komunikaci. Červená značka pokračuje vzhůru směrem Šifrová jeskyně. V celém okolí se dříve těžila břidlice – šifr.

Kůrovcová těžba změnila krajinu

Červená značka vede stále do kopce, ale těsně od vrcholem odbočuje vpravo. Je třeba hlídat značení. V horních partiích je kopec znovu poznamenán kalamitní těžbou. Červená značka je ale stále patrna.

Vrchní bouda, která už není

Lesní cesta vyústí na komunikaci vedoucí k rozcestníku Vrchní bouda. Jen pamětníci vědí, že zde, pod kopcem Jedová, stávala restaurace, dříve oblíbený cíl nedělních výletů obyvatel Olomouce. V současné době můžeme jen zkontrolovat, že jdeme správně a po červené pokračovat dál na Podbořany.

Další kontrolní metou je obec Podbořany. Když mají turisté štěstí a dobrý čas, mohou se občerstvit ve zdejší restauraci, ale jistější je nepočítat s tím. Otevírací režim se dost často mění, což je u venkovských restaurací obvyklé. V Podhořanech se červená značka stáčí k jihu.

Fort II. Radíkov potěší milovníky fortifikací

Dalším cílem turistů je zbytek někdejšího tereziánského opevnění, Fort II. Radíkov. Z červeně značené cesty k opevnění odbočuje vlevo modrá cyklistická nebo zelená naučná stezka Svatý kopeček. Spolu se zbytky opevnění už turisté vidí jednu z dominant kraje – televizní věz. Pod věží je restaurace s letním přístřeškem.

Informační tabule na NS je budou seznamovat se správným užíváním turistických holí (viz úvodní foto), ale také s historií radíkovské části fortifikace města Olomouce. Správný nordic walking je možno vyzkoušet na krátkém zkušebním okruhu a vrátit se do stejného místa zpět.

Na Zoo už asi nezbude čas

Přes Radíkov (jedna až dvě restaurace) turisté dojdou až olomoucké části Svatý Kopeček. Už asi nebudou mít čas a sílu projít si zdejší Zoo. Zato mohou nasednout na autobus MHD a odjet do Olomouce.

  • Mimochodem, od poloviny roku 2019 mají v olomoucké HHD lidé nad 65 let věku cestování zdarma

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno