Javorová míza

Když se řekne javorová míza, vybavíme si hned nejspíš javorový sirup. Dnes vám ukážeme, jak si v ho vyrobit pěkně krok za krokem. Zjistíte, co je třeba udělat od vysoušení dřeva až po vaření a skladování hotového javorového sirupu.

Javorový sirup je známý především díky Kanadě (kde roste mnoho cukrových javorů), která tuto pochutinu jednoznačně proslavila. Najdete tu mnoho různých sladkých specialit připravovaných právě prostřednictvím tohoto sirupu. Zatímco u nás si ho obvykle dáváme jen na palačinky, v Kanadě je jeho použití opravdu mnohem širší.

Jak vybrat vhodný strom

Než přistoupíte k výrobě sirupu, zjistěte který z vašich stromů je vhodný k odvodnění. A jak to poznat? V ideálním případě by měl mít jeho kmen dostatečnou tloušťku, tedy přinejmenším alespoň 25 cm. Ale musí být také dostatečně vysoký. Místo, kde budete tekutinu odebírat, musí mít vzdálenost asi 135 cm nad zemí. Gravitace vám totiž velmi dobře pomáhá sbírat šťávu, a díky tomu můžeme nasbírat šťávy co nejvíce.

Jedno nebo více vrtání?

Pamatujte si, že kmeny o průměru menším než 50 cm lze vrtat během sezóny jen a pouze jednou, ovšem kmeny o průměru 50 až 60 cm mohou mít bez potíží podle potřeby klidně i dva čepy a kmeny javorů silnější než 60 cm lze navrtat až třemi čepy najednou.

Jak hluboko vrtat

K odvodnění kmene stromu se nutné se zavrtat dostatečně hluboko. To tedy znamená, že musíme vrtat do kmene stromu do hloubky asi 10 cm. Nejde však o univerzální pravidlo, tento postup se odvozuje vždy v závislosti na velikosti používaných trychtýřů.

Dobré rady pro sběr javorové mízy

Do kmenů se vždy snažte vrtat v místě, kde nedošlo k žádnému poškození kůry stromu. Je mimo jiné nutné vrtat co nejdále od jizev po předchozích pokusech o sběr tekutiny. A nešetřete na vybavení. Čím novější je vrták, tím samozřejmě lépe. Je to z tohoto důvodu, že se hromadí méně třísek a otvor se díky tomu později mnohem lépe uzavírá.

Nutná je rychlost

Jakmile budete mít otvor v kmeni hotový, tak do něj okamžitě zasuňte kolík. Nálevka musí za všech okolností těsně zapadnout do otvoru, jinak budete mít příliš ztracené mízy. Nyní už zbývá jen čep svést do vhodné nádobky a posbírat tolik mízy, kolik je třeba.

Jak uvařit sirup z javorové mízy

Pokud chceme získat javorový sirup, získáme ho vařením šťávy v hrnci. To lze provést i na úplně obyčejném domácím sporáku, ovšem jen s digestořem. Toto větrací a odvlhčovací zařízení je třeba, jinak se vonnými párami zaplní celý dům. Vždy, když se šťáva vaří, tak se tvoří hodně páry. To je bohužel nepřekročitelné pravidlo.

Proto skuteční profesionálové téměř vždy vaří javorový sirup na plynových vařičích venku, a to právě proto, aby se v bytě nehromadila pára. Proces vaření jinak zůstává stejný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno