Tuto zajímavou zeleninu lze používat i jako koření, což nám při jeho přípravě dává zajímavé možnosti. Podívejte se na to, jak zpracovat fenykl na několik způsobů – od rizota až po grilovanou pochoutku.
S čerstvým fenyklem se v obchodech setkáváme v poslední době stále častěji. Jde o zelenobílé bulvy, složené z dužnatých listů. Ty lze postupně odtrhávat a připravovat nebo sáhnout po přípravě jako celku.
Zpracování fenyklu
Pokud vám syrový fenykl připomíná chutí anýz nebo lékořici, pak byste měli vědět, že vařením, dušením nebo pečení o většinu své delikátní chuti přijde. O to ochotněji však nasaje chutě a vůně z okolních ingrediencí.
Tepelná úprava je velmi jednoduchá. Stačí fenykl nakrájet na dílky a přihodit ho do pekáče k libovolnému pokrmu. Skvělý je například jako doprovod k pečenému kuřeti. Ale myslete na to, že mu bude stačit jen 20 minut do úplného změknutí, takže o to zkraťte jeho přípravu v troubě. Dávat ho tam zároveň s masem opravdu není třeba.
Náš tip: Tužší kousky určitě nevyhazujte, ale použijte je do vývaru nebo do podobných pokrmů.
Další možností je zapékání. Pokud se k tomuto kroku rozhodnete, pak ještě předtím celý fenykl krátce povařte. Nechte vychladnout a rozeberte na dílky. Lze ho použít jako podklad pro nejrůznější masové nebo sýrové náplně, případně ho pokrájet na kostičky a přidat třeba do šunkofleků apod.
Kde se fenykl uplatní nejlépe
A kam s ním? Přidejte ho k rybám, jejich chuť doplní opravdu skvěle. Zachutná vám i v zeleninových polévkách nebo třeba v rizotu (doporučujeme ho předtím krátce povařit v osolené vodě). A syrový mladý fenykl lze použít i do salátů, jež jsou opět nejvhodnější k rybám.
Grilovaný fenykl jako pochoutka
Příliš toho nepotřebuje. Jen vhodnou marinádu a trochu péče. Griluje se opravdu rychle, ovšem jen na dobře upraveném ohništi. A jak by mělo vypadat? První prvek, který se neobejde bez zvýšené péče, je ohniště. Ideální umístění udících háků v komíně nebo jeho správná výška – to vše vám bude k ničemu, pokud nechtěně podceníte tento aspekt.
Začněte s dobře umístěným topným štítem, doplněným přikládacími a třeba i popelníkovým dvířky. Nezapomeňte na ten nejlepší způsob regulace tepla – litinový rošt. Tělo ohniště postavte z šamotových cihel a kvalitní žáruvzdorné malty. Jen tak budete mít jistotu, že odolá doopravdy každému počasí.
Nyní přijde už konečně na řadu prostor pro grilování a uzení (ano i k tomu se totiž fenykl docela dobře hodí). Ten je třeba opatřit závěsy na udicí háky a bytelnými kvalitními udírnovými dvířky. Pak už jen stačí zavěsit maso či zeleninu a udit. Fenykl budete potřebovat jen pár hodin při nízké teplotě. Tedy pro uzení – to vám zabere pár hodin. Grilován se pak počítá na minuty a urychlit ho lze použitím alobalu.