Jak zpracovat dýni

Ještě donedávna se dýně na našich zahradách vyskytovaly jen zřídka. Dnes jsou však stále populárnější a díky novým a novým odrůdám dosažená úroda často doslova přerůstá naše možnosti. Poradíme vám, jak zpracovat dýni se vším všudy – od chutných receptů až po dobré tipy na dokonale zamrazení.

Tato svůdně oranžová zelenina je cenným zdrojem mnoha živin (hlavně vitamínů A, D a B, organických kyselin – i mikro a makroprvků, jako je zinek, draslík, fosfor, vápník). Je nízkokalorická, proto je její konzumace doporučována hlavně dětem a starším osobám, nebo lidem s oslabenou imunitou nebo s nadváhou. Dýňe se jen zřídkakdy jedí syrové, protože jsou docela tvrdé a nepříliš šťavnaté. Jsou ovšem skvělé třeba pro přípravu polévek, omáček, pyré, koláčů apod.

Zpracování dýně – dobré tipy a rady

Dýňová polévka

Nejoblíbenější formou konzumace dýně na našich stolech je rozhodně jemná krémová polévka, podle krajových zvyklostí podávaná s malými knedlíčky nebo i s rýží. Polévka se připravuje z vařené a rozmixované dužiny dýně. Najdete její nasládlejší variantu s mlékem, cukrem a špetkou skořice nebo kořeněnou s přídavkem dalších druhů zeleniny (např. s cibulí, česnekem, mrkví, petrželí, pažitkou či koprem). Z koření se nejlépe hodí kari, zázvor a muškátový oříšek a skvělým partnerem jedinečné chuti dýně je i citronová šťáva nebo ocet balsamico.

Dýňové kompoty a džemy

Dýně se také často připravují ve formě sladkých nebo kyselých kompotů či džemů. Dýni je třeba oloupat a nakrájet na kostičky a poté ve sklenici zalít nálevem, vytvořeným z vody (5-6 sklenic), cukru (10-15 lžiček), soli (1 lžička) a 10% ocet (1 šálek). Chuť dýňového kompotu lze obohatit přidáním hřebíčku, skořice, bobkového listu nebo jiného koření.

A co takhle dýňový džem? I ten je opravdu jednoduchý. Budete potřebovat asi 2 kg dýně, 1-1,5 šálku cukru, 1/4 šálku vody a citronovou šťávu. Staří dusit, dokud nedosáhnete požadované konzistence. Dýně je samozřejmě předtím třeba očistit a rozmixovat. A slušet jí to bude i s mnoha dalšími ingrediencemi. Perfektně se k ní hodí třeba pomeranče, brusinky, jablka a z koření pak skořice, hřebíček a zázvor. Rozhodně se nebojte experimentovat a zkoušet stále nové a nové obměny.

Dýně jako příloha

Dýňová dužina je také vhodná pro výrobu kaší a pyré, které jsou vynikajícím doplňkem k omáčkám a masovým směsím. Dušená dýně vám pak zachutná třeba v guláši nebo jako jedna ze složek složka zeleninového rizota. Malé dýně lze také pouze nakrájet na plátky, okořenit, posypat oblíbeným sýrem a upéct.

Lze dýně mrazit? Ale samozřejmě

Je k tomu potřeba dýně oloupaná a nakrájená na kostičky. Jen počítejte s tím, že po rozmrznutí už nebude mít tak pevnou a jemnou konzistenci, na kterou jste zvyklí u čerstvé zeleniny. Přesto se skvěle hodí pro přípravu polévky, pyré nebo koláčů. Lze ji zmrazit také ve formě již hotového pyré.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno