Zamilovali jste si tohle zvláštní ovoce a hledáte stále novou a novou inspiraci pro jeho konzumaci? Poradíme, jak zpracovat avokado, abyste si na něm opravdu pochutnali a přitom nepřišli ani o trochu z cenných vitamínů a minerálů.
Avokádo patří mezi tzv. superpotraviny, samo o sobě však příliš dobře nechutná. Dejte mu šanci díky našim skvělý receptům.
Zelené avokádové bagety k snídani
Ingredience:
1 bageta
1 hrst rukoly
křepelčí vejce
1 zralé avokádo
tři kusy chřestu uvařeného v páře
parmazán
sůl
pepř
citronová šťáva
Postup na zelené avokádové bagety k snídani
A jak na to? Nejdříve avokádo oloupejte a pecku za pomoci nože vyjměte. Poté dužinu rozmělněte vidličkou na pastu a podle potřeby dochuťte solí, pepřem a kapkou citronové šťávy. Teď přijde na řadu bageta. Tu ze všeho nejdřív nakrájejte na plátky a poté je na suché pánvi opečte z obou stran. Měly by být světle hnědé.
Na hotové baretové toasty namažte asi jednu čajovou lžičku avokádové pasty. Jako ozdobu použijte dříve uvařený chřest, přidejte ještě několik čerstvých listů rukoly. Vše by měla k dokonalosti povznést pošírovaná křepelčí vejce. Na závěr přidejte parmazán a máte hotovo.
Náš tip: jako náhradu parmazánu můžete použít i pecorino.
Zelený orientální hummus s avokádem, limetkou a černuchou
Ingredience:
2 zralá avokáda
200 g suché cizrny
100 g tahini
2 stroužky česneku
3 lžíce limetkové šťávy
půl lžičky soli
1 lžička kmínu
extra panenský olivový olej
černucha k posypání
Postup na zelený orientální hummus s avokádem, limetkou a černuchou
Tady se neobjedete bez přípravy, cizrnu je totiž třeba předem namočit asi na 12 hodin. Poté ji uvařte v nesolené čerstvé vodě úplně doměkka. Poté ji rozmixujete společně s avokádem nejlépe v kuchyňském robotu. Poté do hotové směsi přidejte tahini, rozdrcený česnek,limetkovou šťávu a také všechno zbylé koření. Společně znovu důkladně promíchejte. Teprve teď k budoucímu humusu nalijte trochu vody a většinu olivového oleje, mixujte tak dlouho, dokud nezískáte hladký krém.
Hummus pak podávejte s pečivem, pokapaný olivovým olejem a štědře posypaný semeny černuchy alias černého kmínu.
Náš tip: Místo suché cizrny můžete v tomto receptu použít také tu konzervovanou. Budete potřebovat 400g cizrny z plechovky, ale měli byste ji předtím opravdu důkladně opláchnout. Scezenou tekutinu však nevyhazujte. Jde o velmi cennou surovinu, známou také jako aquafaba. Pokud ji vložíte do šlehače, vyšleháte z ní velmi rychle sníh. Podobně jako z bílků od vajec. Upečete z nich třeba i pusinky, které si oblíbí všichni, kdo rádi jedí vegansky nebo si jednoduše nemohou vejce jako taková dovolit z důvodu alergie
Černochu alias černý kmín můžete nahradit jiným oblíbenými semínky. Hodí se třeba ta slunečnicová, dýňová nebo například sezamová.