Jak zničit helicobacter?

Než si odpovíme na otázku z nadpisu, měli bychom se nejprve podívat na to, co to vlastně ten helicobacter je. Celým název helicobarter pyroli byl objevem přibližně před dvaceti lety a jeho objevitelé za tento medicínský pokrok získali v roce 2005 Nobelovu cenu za medicínu. Do té doby byla většina žaludečních problémů jen špatně řešitelná a trápila nemocné po celý život. Pak ale vědci přišli na existenci helicobarter pyroli a vše bylo jasnější.

Helicobacter pyroli a jeho vliv na lidské zdraví

Jedná se o žaludeční bakterii, která nám v těle, konkrétně v žaludku, dokáže napást pěknou neplechu. Mezi Detailní fotografie lidského žaludkunejčastější příznaky přítomnosti bakterie patří bolesti břicha, nadýmání, pocity na zvracení, nechutenství a s tím spojená ztráta na váze.

Všechny výše zmíněné příznaky se objevují i u potravinových alergií, stresu, viróz, žaludeční neurózy a dalších onemocněních. Proto je nutné zajít k lékaři a sdělit mu své obavy. Přítomnost bakterie v těle člověku značně znepříjemní život, protože se z obyčejného jídla stane bolestivé peklo.

Proč mají pacienti takové bolesti? Helicobacter po čase přispěje k tomu, že se v žaludku vytvoří vředy – později mohou i krvácet. S výskytem vředů a helicobacteru je spojován i vznik rakoviny žaludku. Ta je v České republice sice relativně vzácná, ale přesto takové nebezpečí existuje.

Jak se dá přítomnost helicobacteru řešit?

Existují celkem zda způsoby, jak může lékař na přítomnost helicobacteru v těle přijít. První je klasická endoskopie. Při ní vám lékař stříkne do krku umrtvující látku a zavede vám do žaludku hadičku s jejíž pomocí odebere vzorky. Samotný zákrok je rychlý a bezbolestný – není vůbec důvod se ho obávat.

Další možností je dechový test. Ten ovšem nezjistí přítomnost vředů či rakoviny, pouze přítomnost helicobacteru. Jednoduše fouknete do první zkumavky vzduch z plic. Poté vypijete džus obsahující speciální látku a fouknete do druhé. Tento test je spolehlivý a snadný.

Helicobacter se léčí obyčejnými antibiotiky a u drtivého procenta lidí do sedmi dnů vymizí. Občas je třeba žaludek ještě jednou či dvakrát vyléčit, ale to se týká jen nepatrné části pacientů. Antibiotika bakterii zabijí úplně. Dokážou si s ní poradit i například antibiotika předepsaná na chřipku či angínu. Právě díky plošnému užívání antibiotik a lepším hygienickým podmínkám se výskyt za poslední léta značně snížil.

Kromě antibiotik pomáhá (ne však samo o sobě) také omezení potravin, které způsobují nadměrnou tvorbu žaludečních šťáv – helicobacter totiž miluje kyselé prostředí. Zapomenout byste měli na alkohol, uzeniny, pálivá jídla, hodně kořeněná jídla a obecně pokrmy z fast foodu. Svou léčbu doplňte ještě probiotiky a budete mít vyhráno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno