Jak zkrátit tkaničky?

Tkaničky aneb věčný boj prakticky u každé sportovní obuvi. Většinou jsou totiž až příliš dlouhé, což je samozřejmě mnohdy velice otravné, ale může to také přinést při špatné konstelaci i nějaké to zranění a další nepříjemnosti. Šlápnout si na tkaničku během běhání, nebo i kterékoliv jiného sportovního zápolení, může velice snadno přinést nějaký bolavý karambol, nebo i hůř. To si samozřejmě každý z nás velice rád opustí. Proto se v tomto článku podíváme na to, jak tkaničky efektivně zkrátit do ideální délky tak, abychom eliminovali možnost nějakého toho zranění. Jak je ale uvázat tak, aby neplandaly, popřípadě nebyly hlavně na obtíž? To všechno si povíme. Pojďme na to.

Tkaničky

Důležitost správné délky tkaniček

Začneme u naprostého základu, a tedy toho, proč je správná délka tkaniček tak důležitá. O některých důvodech už byla řeč výše, nicméně neuškodí si to trochu připomenout, ale také rozšířit. V první řadě je správná délka zcela zásadní pro udržení stabilního a hlavně pohodlného držení nohy v obuvi. Příliš dlouhé tkaničky totiž mohou vést k tomu, že vám noha v botě plandá, zatímco ty až moc krátké zase mohou tlačit na nohu a působit tak značné nepohodlí. Proto je potřeba najít správnou délku, která vám vyhovuje a zároveň vás nikterak neomezuje. Jak na to?

Jaké jsou techniky pro zkrácení tkaniček?

V této problematice naštěstí existuje vícero různých způsobů, jak tkaničky zkrátit tak, aby ideálně seděly vaší obuvi, a posléze i noze. Konkrétně si uvedeme hned čtyři takové.

Klasická metoda

Začneme u té nejklasičtější možnosti, jak tkaničky efektivně zkrátit. Tou je pak tak, kdy se jednoduše provede smyčka na každé straně, přičemž se tkaničky poté provléknou konci do oček obuvi. Pakliže jsou i nadále zbytečně dlouhé, zkuste je zkrátit alespoň o jednu smyčku na každé straně.

Šneková metoda

Tato technika se hodí pro typ sportovní obuvi, která disponuje větším množstvím oček. Počátek je přitom stejný jako u předchozí klasické metody, ale pak dojde k odlišnosti, kterou je ta, že místo toho, abyste provlékli konce tkaniček přímo do oček, vytvoříte smyčky kolem oček a následně provléknete konce skrz smyčky. To poté vytvoří efektivní a pevně zavázané boty.

Paralelní metoda

Další z metod, která je pak vhodná pro takové boty, které mají hodně oček, jenž jsou uspořádány paralelně. I tady začínáte totožně, jako u klasické metody, ovšem poté tkaničky proplétáte do oček ve stejné řadě, nikoliv křížem. To poté zajistí to, že se tkaničky krátí zcela rovnoměrně po celé délce obuvi.

Křížová metoda

Poslední z metod, které si uvedeme, najde využití u dalšího typu obuvi, a sice takového, kde jsou očka uspořádána do diagonálních řad. Postupujte u nich tím způsobem, že provlečete konce tkaniček do prvních dvou oček v horní části obuvi, zatímco je poté zkřížíte a provléknete diagonálně do dalších oček. V momentě, kdy dosáhnete požadované délky, máte hotovo. Posléze to samé zopakujte na obou stranách obuvi.

Další alternativy

Klasické tkaničky jsou samozřejmě velice oblíbeným způsobem, jak zašněrovat boty, nicméně existují i další alternativy i typy obuvi. Velice dobrou alternativou pak mohou být třeba elastické tkaničky. Ty jsou možností, jak nahradit ty klasické, a to už proto, že se přizpůsobují tvaru nohy a umožňují posléze i pohodlné a bezpečné uchycení obuvi. I zde jsou pak k dispozici různé poddruhy, které jsou vhodné pro různé typy sportovních bot, ale i dle toho, kolika úchytnými očky disponují. A pak ještě pár tipů, jak nahradit klasické tkaničky – suchý zip, či magnetické tkaničky. To vše můžete vyzkoušet. Zatímco magnetické tkaničky fungují na bázi magnetických spojů, které se velice snadno uchytí a uvolňují, nabízí i benefit v tom, že je jejich obouvání velice rychlé. Suchý zip pak známe asi všichni. Ten rovněž nabízí snadné obutí a posléze i pevné uchycení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno