Cibule jsou základem mnohých receptů. V české kuchyni se bez nich neobejdete, protože jsou základem omáček i polévek. Cibule se od ostatní zeleniny liší v tom, že jen málokdo si ji dá syrovou. Samozřejmě – může být zamíchána v salátech, v bramborovém salátu nebo nasypaná na chleba – ale málokdo si ji vezme a kouše ji jen tak. Cibule je pověstná svými vrstvami, krájíme ji na plátky, kostičky nebo měsíčky a neexistuje nikdo, kdo by nevěděl, že nás může i rozplakat.
Úžasná cibule
Cibule je také velmi zdravá. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, který je důležitý pro mnoho funkcí v lidském těle, včetně posilování imunity. Cibule je zdrojem vlákniny a kyseliny listové. Obsahuje také vápník, železo a naopak nízké množství sodíku a žádný tuk. Součástí cibule jsou také antioxidanty kvercetin a flavonoid. Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají oddalovat nebo zpomalit oxidační poškození buněk a tkáně těla.
Zkaramelizovaná cibule
V mnohých receptech najdete frázi: zkaramelizujte cibuli. Co to ale vlastně znamená? Jak vypadá zkaramelizovaná cibule? Musí se do ní přidávat cukr? Cibuli karamelizujeme pomalu, abychom dosáhli bohaté nasládlé chuti. Cukr přidávat nemusíme (i když některé recepty to přímo vyžadují), protože oučástí cibule jsou přirozené cukry. Celý proces může trvat klidně i více než 20 minut – tajemství spočívá v pomalém tepelném zpracování. Cibuli karamelizujeme tak, že ji pomalu vaříme v malém množství oleje, dokud nezíská zlatavou barvu a skvělou chuť.
Není to vůbec složité
Na přípravu zkaramelizované cibule potřebujete velice málo ingrediencí, které již určitě máte doma. Celý proces je jednoduchý, jen je potřeba mít dostatek trpělivosti. Cibule jsou přirozeně sladké; a podobně jako získáváme karamel z cukru, když budete cibuli pomalu smažit po delší dobu, přírodní cukry v cibuli karamelizují. Takto připravenou cibuli můžete použít na steaku nebo na cibulovou polévku, slané koláče, hamburgery, pizzu nebo cokoli vás napadne.
Recept na karamelizovanou cibuli
Cibuli oloupejte a nakrájejte ji – obvykle se krájí na proužky, ale můžete podle vlastních preferencí i na kostičky. Tak jak jste zvyklí a jak vám to vyhovuje. V dostatečně velké pánvi (nebo i hrnci, děláte-li větší množství) rozehřejeme olivový olej a máslo ve stejném poměru.(například lžička másla a lžička oleje – konečné množství závisí na množství vaší cibule).
TIP: Kolik másla a oleje použít? Obecně se udává, že na jednu cibuli připadá jedna lžíce směsi oleje a másla, tj. půl lžičky oleje a půl lžičky másla na jednu cibuli.
Olej je rozpálen, co dál?
Poté, co je olej dostatečně rozpálený, můžete přidat cibuli. Pořádně ji promíchejte, aby se obalila ve směsi oleje a másla. Poté ji rozložte rovnoměrně na pánvi, snížíme teplotu sporáku a za občasného promíchání ji necháme smažit. V závislosti na tom, jak silný je váš sporák, budete možná ještě jednou muset snížit teplotu – možná i na minimum. Cílem je zkaramelizovaná cibule, nikoli cibule vysušená či spálená. Jeden trik, jak zabránit tomu, aby cibule vyschla, je přidat do pánve trochu vody.
Smažíme, smažíme…
Po 10 minutách na cibuli nasypte sůl a pokud chcete, můžete přidat i cukr, který vám pomůže s karamelizací. Na jednu cibuli postačí špetka cukru či soli. Promícháme a necháme smažit. Každých pár minut konrolujeme, zda se cibulka nepřipaluje. Takto ji necháme smažit klidně půl hodiny i více. Že je hotovo poznáte tehdy, když se cibule začne lepit na pánev. Poté ji ještě chvíli míchejte a až pak odstavte.
Pozor na spálení cibule
Trik spočívá v tom, že cibuli necháte dostatečně dlouho hnědnout (pokud ji mícháte příliš často, nezhnědne), ale ne do spálení. Po prvních 20 až 30 minutách možná budete chtít trochu snížit teplotu a přidat trochu oleje – pokud si všimnete, že se cibulka připaluje. Nespotřebovanou zkaramelizovanou cibuli můžete ještě několik dní uchovávat v lednici ve vzduchotěsné nádobě.
Nejčastější chyby při karamelizování cibule
Zkaramelizovat cibuli není nic složitého. Ale každý dělá chyby. Protože se učíme i z chyb druhých, zahrnuli jsme do tohoto článku nejčastější chyby, kterých se kuchaři při karamelizování dopouštějí. S jejich pomocí se vám jistě podaří se jim vyvarovat a připravit si tak nádherně šťavnatou, sladkou karamelizovanou cibuli.
Příliš tenké plátky
Pokud cibuli nakrájíte na příliš tenké plátky, je vyšší pravděpodobnost, že ji spálíte. Zaměřte se na to, aby proužky byly tlusté okolo tří milimetrů. Taková velikost je ideální pro to, aby se cibule nepřipalovala ke dnu a nevysychala.
Jen máslo
Součástí zkaramelizované cibule by mělo být máslo, protože jí dodá krémovější konzistenci i lepší chuť. Bohužel, máslo má tendenci připalovat se. Právě proto používáme kombinaci másla a oleje. Olej zvýší odolnost proti připálení a vaše zkaramelizovaná cibule bude mít i nadále máslovou chuť. Můžete použít jen olej samotný, tím nic nezkazíte, přijdete ale o příjemnou máslovou chuť. Zkrátka a dobře, s máslem chutná cibulka lépe!
Velké množství cibule
Příprava karamelizované cibule může trvat dlouho. Tak si jí připravím hned velké množství, abych si napříště ušetřil práci! To je sice pěkná myšlenka, ale měli byste použít dostatečně velkou nádobu. Pokud do pánve či hrnce dáte příliš velké množství cibule, bude vznikat pára a z cibule unikne voda. Nakonec dojde ke karamelizaci, avšak bude to trvat mnohem déle. Kolik cibule je tedy tak akorát? Na klasickou pánev o průměru 24 centimetrů nedávejte více než dvě cibule najednou.
Vysoká teplota
Musíte neustále myslet na to, že cibuli nechcete smažit. Chcete, aby pomalu uvolnila své přirozené cukry a na nich zkaramelizovala. Tento proces vyžaduje svůj čas – obvykle se jedná od 45 minut, může to ale být klidně i více. Pokud jste cibuli nakrájeli na silnější plátky, budete muset smažit (pardon, karamelizovat) o to déle.
Brzké ukončení
Spousta kuchařů se bojí, že cibuli spálí. Už se jim zdá dostatečně hnědá, a tak ji radši odstaví od tepelného zdroje. Bohužel se tak ochudili o úžasnou chuť karamelizované cibulky, která by měla být nádherně měkká, šťavnatá a sladká. Množství zkaramelizované cibule bude oproti původnímu množství o dost menší (například z jedné plné pánve vám vyplní prostor jen jedné třetiny).