Pro zlepšení kvality tréninku je potřeba správná výživa a regenerace.
Sportovní výživa je kapitola sama pro sebe. Každý z nás by měl dodržovat alespoň základní zásady zdravé stravy. A ten, kdo chce dosáhnout uspokojivých výsledků, by neměl jídlo zanedbávat. Abychom kvalitně odtrénovali, musíme mít dostatek energie, kterou získáme z potravin. Základní složkou jsou sacharidy, těch by mělo být asi 60% a po 20% by měly tvořit tuky a bílkoviny. Všechny živiny jsou důležité, tudíž nesmíme ani jednu vynechávat nebo šidit.
SACHARIDOVÉ SLOŽKY
– pečivo : celozrnný žitný chléb, kornspitz, jiné druhy pečiva především z ŽITNÉ mouky ( oproti pšeničné na delší dobu zasytí)
– přílohy : rýže, brambory, těstoviny
– další: ovesné vločky, cereálie, müsli, suchary..
BÍLKOVINNÉ SLOŽKY
– bílé maso (kuře, krůta, králík), ryby, tuňák ve vlastní šťávě, libové hovězí, (občas libové vepřové)
– jogurty,nízkotučný tvaroh (ve vaničce i tvrdý), mléko
– tvrdé sýry nejlépe do 30% tuku, sýr cottage, olomoucké syrečky
ZDRAVÁ FORMA TUKU
– ořechy – nepražené, nesolené
– semínka (slunečnicová, tykvová, lněná, sezamová)
– troška olivového oleje
– občas tučnější jogurt nebo sýry
+dostatek ovoce a zeleniny
Samozřejmě si občas můžeme dopřát nějakou tu dobrotu, nejvhodnější doba je po tréninku, kdy nám metabolismus jede na plné obrátky.
Dalším bodem pro zkvalitnění tréninku je regenerace. Prvotní je dostatek spánku, kterého se nám ne vždy dostává. Během spánku jsou svaly v úplném klidu, takže mají čas i prostor na regeneraci a opravu tréninkem poškozených svalových vláken. K uvolnění namožených svalů nám také dobře poslouží sauna a masáže. A když potřebujeme ve dnech volna pohyb, nejlepší volbou je plavání nebo lehká projížďka na kole či rotopedu.
Svalům i sobě také ulevíme, když je namažeme emulzí nebo např. kostivalovou mastí.
Pokud se tedy budeme správně stravovat a dostatečně regenerovat, úsilí z tréninků se nám určitě vrátí v podobě uspokojivých výsledků.