Myslíte si, že ovoce se dá mrazit jenom vcelku nebo ve formě ovocných nanuků? Na postupu jak zamrazit rybíz vás přesvědčíme o opaku. A stejným způsobem poté můžete uchovávat i angrešt, borůvky, hloh, jeřáb, ostružiny, maliny, rybíz, lesní jahody, hrozny, třešně a další bobule na zimu.
K mrazení je vhodné pouze čerstvé, zdravé, plně zralé (ale ne přezrálé ovoce) bez viditelného poškození. Bobule by měly být zmrazeny co nejdříve po sklizení. Vždy je musíte očistit od tvrdých, zelených a suchých konců a jemně, ovšem důkladně opláchnout. Nezbytné je také jejich vysušení na látkovém nebo na papírovém ručníku. Bobule, které mají silnější vnější obal, mohou být zmrazeny celé, jemné plody je lepší zmrazit v např ve formě pyré či šťávy.
Náš tip: rybíz nejprve omyjte a osušte a teprve poté ho zbavte stopek. Jinak se dovnitř ovoce vcucne nezanedbatelné množství vody, které by později při procesu mrazení působilo značné problémy.
Zamražení rybízu
Pamatujte si, že čím kratší je doba počátečního zmrazení ovoce, tím méně ledových krystalů vzniká a bobule a další plody pak zůstanou pevné i při rozmrazování. Dochází rovněž k menším ztrátám chuti, konzistence, barvy i obsahu šťávy. Jemné ovoce by proto mělo být rychle zmrazeno při co nejnižší teplotě. Je-li to možné, nastavte svou mrazničku na teplotu pod -25 ° C. Rybíz apod. rozprostřete na tácek v jedné vrstvě a zakryjte potravinářskou fólií tak, aby se bobule nemohly skutálet k sobě a zmrznout dohromady.
Po zmrazení by měl být rybíz a další takto jednotlivě zmrazené ovoce po 1-2 dnech přeneseno do hermeticky uzavřených nádob nebo do speciálních mrazících sáčků. Měkké ovoce, jako jsou maliny, jahody apod., se nejlépe uchovává v těsně uzavřených krabičkách. Tvrdší ovoce, jako jsou rybíz, brusinky může být skladováno také v mrazicích sáčcích, ze kterých je třeba před uzavřením odstranit vzduch.
Nezapomeňte, že každé balení mrazeného ovoce je nutné řádně uzavřít, popsat jeho obsah a jasně uvést datum zmrazení výrobku. Teplota kromě fáze prudkého zmrazení by se v mrazničce měla pohybovat nejvýše okolo nejvýše -18 ° C. Poté lze rybíz a další plody ze zahrádky uchovat v perfektním stavu po dobu 8-10 měsíců.
Zmrazit můžete i rybízovou šťávu
Stojí také za to pouvažovat o zmrazení samotné šťávy z rybízu. Zvláště, nemáte-li příliš velké prostory k uskladnění zmrzlých potravin. Může mít podobu kostek ledu nebo cca půllitrových krabiček a pokud máte v mrazáku opravdu hodně místa, zmrazte si vlastní ovocnou směs na sváteční kompot. Ovšem počítejte s tím, že doba vaření zmrazených bobulí je asi 2-3 krát kratší než doba vaření čerstvého ovoce. Bylo by škoda připravit se o spoustu vitamínů a chuti nesprávným postupem.