Chuť čerstvých bylinek v pokrmech je velmi žádaná. Bohužel v našich podmínkách máme k těmto zeleným kuchyňským pomocníkům přístup jen během poměrně krátké sezóny. Poradíme vám, jak zamrazit kopr či libeček, aby zůstaly opravdu jako čerstvé.
A nejde jen o jejich chuť. Dobře zmrazené bylinky si zachovávají množství cenných vitamínů a dalších látek. Rozhodně je nelze srovnat například s těmi sušenými. Do jisté míry se jim podobají snad jen ty, naložené v octu a v oleji.
Základní zamrazení je velmi jednoduché
K mražení kopru či libečku v zásadě není žádný problém. Stačí je jen dobře omýt a osušit. Poté je nasekejte na přiměřeně velké kousky a vložte do malých sáčků nebo krabiček. Nechte zmrznout a odebírejte podle potřeby. Velmi vhodné jsou na to zejména speciální mrazící sáčky, které lze vakuově uzavřít. Když budete potřebovat trochu bylinek, jednoduše sáčky otevřete, poté z nich opět jednoduše vypustíte vzduch a zase uzavřete. Nezaberou vám tak v mrazicím boxu více místa, než je nezbytně třeba.
Libeček i kopr je také možné velmi rychle oblanšírovat, což pomůže zachovat jejich barvu a pomůže uvolnit navíc některé aromatické látky, jež by jinak zůstaly v rostlinných pletivech hluboko ukryty. Vezměte celé větvičky, rychle je spařte v horké vodě a zchlaďte – nejlépe ve vodě, doplněné o kostky ledu. Ta zaručí rychlé snížení teploty a uchování maxima cenných látek. Takto upravené bylinky však vždy nejdříve zamrazte v tenké vrstvě a teprve poté je sesypte do většího sáčku či krabičky. Zabráníte tak vytvoření velké „ledové koule“, z níž byste později jednotlivé porce jen stěží.
Bylinky můžete zamrazit i v oleji
A jak zachovat ještě více cenných silic, olejů a dalších důležitých prvků? Vyzkoušejte mražení bylinek v olivovém oleji. Bylinky napěchujte do formičky na led a zalijte je kvalitní olivovým olejem. Nechte zmrazit. Po 24 hodinách budete mít nádherné ledové kostky. Ale pozor, k rozpuštění jim stačí velmi málo – dokonce i jen vaše tělesná teplota. Můžete je přidat do jídla (polévek, salátů apod.), nebo nechat pomalu rozmrazit v lednici a užít si výhod bylinek, které chutnají opravdu jako čerstvé.
Bylinky však vydrží v oleji v perfektním stavu i bez mražení. Dobře je omyjte, osušte a poté napěchujte do sklenice, zalijte kvalitním olejem tak, aby jeho hladina byla několik milimetrů nad rostlinnou natí. Pokud necháte nějaký lísteček či stopku vyčnívat, velmi rychle se jí chytí plísně, které během pouhých několika dní kontaminují celý obsah nádobky.
Trvá 2-4 týdny, než se většina cenných látek z bylin vyluhuje do oleje. Během této doby průběžně kontrolujte hladinu oleje a podle potřeby dolévejte. Nakonec přeceďte a uchovávejte pouze samotný olej. Ten poté můžete použít do teplé i studené kuchyni. Zatímco ten z libečku se hodí hlavně do polévky, koprový je skvělý do salátu, k masu či do omáček.