Také se vám tato léčivá houba urodila a vy přemýšlíte o tom, jak si ji uchovat na horší časy? Pomoci vám může i proces mražení. Ukážeme vám, jak zamrazit hlívu ústřičnou. Není to tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát a zvládne to úplně každý.
Hlíva ústřičná jako léčivá houba
A proč vsadit právě na hlívu? Obsahuje totiž v sobě mnohé cenné látky. Jde zejména o kompletní sadu vitamínů B, ale také známý antioxidant vitamín C (není bez zajímavostí, že stogramová porce pokryje 15 % denní potřeby). A zapomenout nesmíme ani na mnohé minerální prvky. Ve hře je zejména vápník, fosfor, draslík, selen, železo, hořčík, sodík a zinek.
Extrakt z hlívy ústřičné pak obsahuje rovněž velmi účinnou látku pleuran. A co dokáže právě ona? Podle japonských vědců umí především zmenšit neoplastické nádory. A ve hře je rovněž beta -glukan, který zlepšuje imunitu našeho těla a také nám pomáhá bojovat s některými druhy rakoviny.
Proč bychom měli jíst hlívu pravidelně
V ideálním případě bychom si tuto houbu měli dopřávat několikrát za týden. A proč je tomu tak? Málokdo ví, že pravidelná konzumaci hlívy se skvěle postará o snížení hladiny cholesterolu. A pokud ji do svého jídelníčku zařadí diabetici, pak jim po nějaké čase příznivě klesá hladina cukru a zlepšuje se také celková stav cév (a to především u lidí trpících aterosklerózou). Velkou zásluhu na tom má především sloučenina zvaná ergothionein, což je antioxidant, který účinným způsobem chrání buňky organismu před poškozením škodlivé působícími volnými radikály a stárnutím. A tento prvek se z hlívy neztrácí ani při mražení nebo vaření.
Jak vybrat syrové houby pro mražení
Předem vyřaďte kusy, které jeví jakékoli známky poškození, rozpadu nebo plísně. A to platí i pro černé skvrny. Zaměřte se také na specifické aroma, které by mělo být přítomno, nebo malé praskliny podél okrajů klobouků. Pokud jsou přítomny, nesignalizují právě na oslnivou čerstvost produktu.
Dalším důležitým kritériem je délka nohy. Tato část se příliš nepoužívá, takže kvalitní houba určena pro mražení by vždy měla mít krátkou nohu. A plodnice nesmí být ani příliš staré. A jak to poznat? Jednoduše tak, že odloupnete kousek klobouku a podíváte se na linii lomu. Jestliže je maso houby bílé, šťavnaté a měkké, pak držíte v ruce perfektní hlívu. Všeobecně platí, že k mražení vybíráme pouze čerstvé, pružné a nepoškozené houby.
Jak na samotné mražení
Omyté a osušené hlívy rozdělíme na části a vložíme do mrazicí vaničky nebo kontejneru. Budou se vám hodit jakékoliv plastové nádoby a dokonce i potravinová folie. Díky ní nebudete muset rozmrazovat všechny houby najednou, ale budete moci odebírat jednotlivé porce. A to se rozhodně vyplatí.