Jak zamrazit čerstvý špenát

Urodila se vám tahle šťavnatá zelenina? Zjistěte, jak zamrazit čerstvý špenát, aby zůstal stejně chutný, strukturovaný i plný vitamínů jako ve chvíli, kdy jste ho kupovali. Není to naštěstí vůbec těžké a stačit vám na to bude jen pár minut.

Listový špenát je plný mnoha prospěšných vitamínů a minerálů. Neobsahuje sice koňské dávky železa, jak se ještě donedávna věřilo, ale bohatě vám to vynahradí množstvím kyseliny listové, vitamínů K a antioxidantů, které prospívají vašemu organismu.

Špenát zamrazujte co nejdříve po sklizni

Vcelku nezáleží na tom, zda vsadíte na klasickou odrůdu, kavkazský špenát, jahodový špenát nebo mnohé další druhy, které po botanické stránce vlastně ani špenáty nejsou. Postup pro zamrazování je vždycky stejný.

Náš tip: Stejným způsobem lze zamrazit i špenát z kopřiv, kterých je na jaře dost a dost. Ty později sklizené však bývá příliš hořké a plné negativně působících látek. Mnohem lepší je tedy udělat si v mrazáku jarní zásoby nebo sázet na pozdní sběr přímo z přírody.

Všechny špenáty vám v lednici nějakou dobu vydrží, to však není důvod k tomu, abyste jejich zpracování nějak odkládali. Čím čerstvější budou, tím lepší stav vám po rozmražení nabídnou. Zavadlé nebo dokonce zažloutlé listy nikdy nemrazte.

Špenát můžete spařit nebo blanšírovat

Není na tom nic těžkého. Pokud si vezmeme spaření, pak stačí hrst nebo více špenátových listů zalít horkou vodou, pár minut počkat, přecedit a rozdělit do jednotlivých porcí. Listy je samozřejmě možné ještě před mražením posekat a připravit si tak vlastně již hotový polotovar do vaření. Nikdy je však nesekejte ještě před samotným spařením, do vody by se tak zbytečně uvolnila spousta cenných látek.

A co blanšírování? I tady začínáme horkou vodou, špenátu však bude stačit nanejvýš jedna minuta. Poté je nutné listy ihned z horké lázně vyjmout a svěřit pro změnu lázni studené. Tu připravíte z ledové vody, nejlépe ještě s kousky ledu. Ta ihned zastaví proces varu a uchová v listech maximální množství živin a dalších prospěšných látek.

Špenát poté opět slijte a poté rozdělte do krabiček nebo mrazících sáčků. Předtím ho samozřejmě zase můžete nasekat. Naopak mixování si nechte až na dobu rozmražení. Výsledná chuť potom bude o mnoho lepší, to nám věřte.

Náš tip: Vodu po spaření ani blanšírování špenátu určitě nevylévejte. I přes veškerou vaši snahu se do ní uvolnily nějaké ty živiny. Použijte ji tedy na vývar nebo jako hodnotné hnojivo pro zelené rostliny (naopak ty, které chcete podpořit v kvetením, jím nehnojte a raději sáhněte po nějakém specializovaném přípravku s jinou skladnou vitamínů a minerálů).

A zamrazit lze samozřejmě i špenát ochucený. Podle potřeby ho osolte, opřete nebo třeba smíchejte s olejem či rozehřátým máslem. Do mrazáku pak už bude sahat přímo pro hotovou porci přílohy nebo součásti hlavního jídla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno