Pokud byste se rádi zúčastnili některé ze sportovních soutěží pořádaných Českou unií sportu, máte dvě možnosti. Buď se přidáte do některého z již založených sportovních klubů a spolků, nebí si založíte vlastní. Pojďme se blíže podívat na to, jak založit sportovní klub.
Chcete-li si založit sportovní klub, měli byste se seznámit se všemi povinnostmi a náležitostmi. V první řadě si ujasněte, jaký je rozdíl mezi oddílem a klubem. Pokud následně zjistíte, že chcete opravdu založit klub, budete muset podniknout řadu více či méně náročných úkonů. Nebojte se, Česká unie sportu vám ráda opoví na dotazy a se zakládáním klubu vám pomůže.
Založení sportovního oddílu
V první řadě je třeba říci, že založení sportovního oddílu je výrazně jednodušší než založení klubu. V takovém případě se stanete součástí tělovýchovné jednotky nebo již vytvořeného sportovního klubu. V první řadě kontaktujte okresní či krajské sekretáře ČNS, kde vám rádi předají kontakt na vybraný SK nebo TJ. Ve stanovách se také dočtete samotný postup vytvoření nového oddílu. K samotnému rozhodování vytvoření nového oddílu dochází na valných hromadách. Jakmile dojde ke schválení, je sportovní oddíl funkční a připravený k účasti na soutěžích. Na rozdíl od klubů není oddíl právním subjektem.
Založení sportovního klubu
Vzhledem k tomu, že má sportovní klub právní subjektivitu, je jeho založení podstatně obtížnější. Klub má podobnu subjektivitu jako občanské sdružení. Kromě samotné sportovní činnosti tak musí sportovní klub vykonávat i činnost hospodářskou – musí vést účetnictví a odvádět daně.
Jakým způsobem se tedy sportovní klub zakládá? K jeho založení jsou potřeba minimálně 3 jednotlivci. Alespoň jeden z nich musí být plnoletý. Klub se zakládá při přípravné schůzi, kde se musí zvolit přípravný výbor. Ten bude následně klub zastupovat. Poté je třeba pořídit zápis ze schůze a vypracovat stanovy. Stanovy, zápis i návrh na registraci se posílá na civilně správní úsek MV ČR. Ten žádost posoudí a v případě, že neobsahuje nedostatky, jej zaregistruje a schválí. Poté je potřeba zajistit další úkony – zřídit bankovní účty, přihlásit se na statistický úřad, finanční úřad a podobně.
Založení sportovního klubu je náročné časově i administrativně. Proto doporučujeme obrátit se na odborníky, kteří mají se zakládáním spolků a klubů zkušenosti a rádi vám poradí a pomohou. I když jsou začátky náročné, po vyřízení všech právních náležitostí budete moci úspěšně provozovat činnost klubu – účastnit se soutěží a sami je organizovat.