Jak zalepit nafukovací člun

Pořídili jste si před nějakou dobou nafukovací člun, ale po čase vám začal ucházet? Pak musíte najít místo úniku vzduchu a člun zalepit. Pojďme se blíže zaměřit na to, jak zalepit nafukovací člun a na co si při domácích opravách dát pozor.

Ať už máte nafukovací člun, kánoi, kajak nebo raft, může dojít k jeho protržení. K proražení nafukovacího člunu dochází nejčastěji při transportu, kdy je zatížen těžkým předmětem s ostrou hranou. Nafukovací člun se často protrhne i při používání, například při najetí na ostrý kámen, skálu či povrch dna. Jak si s takovým problémem poradit? Je protržení nafukovacího člunu důvodem ke zkažení celé dovolené? Naštěstí je možné čluny provizorně upravit tak, aby nějakou tu plavbu ještě zvládli. Pojďme se podívat na základní postup.

Nafukovací člun

Odhalte místo protržení

Pokud dojde k vytvoření větší trhliny, je odhalení problémového místa víc než jednoduché. Často však může dojít k pomalému unikání vzduchu přes miniaturní trhlinu. Pak může být odhalení pouhým okem prakticky nemožné. Jak tedy místo protržení najít? Je to poměrně snadné. Nafukovací člun důkladně nafoukněte a na jeho povrch pusťte vodu z hadice. Postupujte pomalu a postupně stříkejte vodu na celý člun. V místě, kde dochází k úniku vzduchu, se začnou tvořit bublinky, případně se proud vody začne rozstřikovat do okolí proudícím vzduchem. Místo protržení nafukovacího člunu tak odhalíte během několika minut.

Jak provizorně zalepit nafukovací člun

Ke každému nafukovacímu člunu byste při nákupu měli dostat i opravnou sadu. Tu doporučujeme vozit s sebou na cesty. Pomůže vám totiž provizorně vyřešit problém s protržením a pokračovat v plavbě. Pokud protržení není velké, můžete s provizorně zalepeným člunem plout často i během celé dovolené. Použití lepicí sady je vcelku jednoduché. K dispozici bývá tuba s namíchaným dvojsložkovým lepidlem.

To se na očištěné a osušené místo nanese a překryje se vhodnou záplatou. Obvykle je nezbytné nanést vrstvu lepidla třikrát na obě strany a nechat důkladně zaschnout. Rozhodně člun nedávejte do vody dříve, než lepidlo se záplatou zcela zaschne. Také doporučujeme používat opravnou sadu dodávanou přímo k vašemu typu člunu. Nafukovací čluny se totiž vyrábí z různých materiálů, a tak univerzální opravná sada nemusí tak dobře držet.

Protržený nafukovací člun si nechejte opravit

Pokud je rozsah poškození člunu velký, nepodaří se vám jej provizorně zalepit. Jedinou možností tak budu donést člun do specializovaného servisu, v horším případě pak koupit člun nový. Do servisu byste se měli vydat i v případě, kdy jste si nafukovací člun sami zalepili a zvládl plavbu po celou dobu dovolené. Použití opravné sady se nikdy nevyrovná profesionálnímu lepení trhliny. Počítejte s tím, že člun zalepený pomocí opravné sady může po nějaké době opět začít prosakovat.

Před cestou na vodu vždy důkladně zkontrolujte stav svého nafukovací člunu a pravidelně jej udržujete. Zvýšíte tak jeho pevnost a odolnost a vyhnete se případným problémům s jeho provizorními opravami během dovolené u vody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno