Lyžařská sezóna je v plném proudu a vy si ji chcete užít plnými doušky, namísto toho ale každé ráno řešíte jen to, že vaše lyžáky jsou zavlhlé, nebo dokonce mokré. Připomíná vám to něco? Pokud jste i vy v podobné situaci, nezoufejte. V tomto článku se dopodrobna podíváme na to, jak s tímto problémem zatočit.
Vlhko není dobré podceňovat
Pokud patříte k lyžařům, kteří nad zavlhlými lyžáky jen mávnou rukou, rozhodně zpozorněte. Zaděláváte si totiž na nepříjemný problém. Pokud je noha ve vlhku, rychleji odvádí tepelnou energii. V důsledku toho vás chodidla začnou brzy studit, což vás připraví nejen o pohodlí, ale také to zvýší riziko nebezpečí, o životnosti vašich lyžařských přezkáčů ani nemluvě. Pravidlo zní v tomto případě jasně – ve vlhkých botách se na svah prostě nevyráží!
Nechoďte mokru naproti
Jak předejít vlhkým botám na lyže? Vždy byste je měli nechávat na teplém vyhřátém místě, ideálně u zdroje tepla. Odpařování vlhkosti pomůžete, když povolíte přezky a botu tak otevřete. U některých přezkáčů výrobce přímo doporučuje, abyste vyjmuly vnitřní botičku a sušili ji zvlášť, v tomto případě ale opravdu záleží na konkrétním typu bot. U jiných je totiž doporučení opačné, tedy vytahovat botičku jen v krajním případě. Pečlivě proto prozkoumejte, jaký je doporučovaný postup u vámi zvolené značky bot.
Vlhkosti v botách lze předcházet tím, že budete nosit sportovní ponožky, které jsou tzv. funkční. Ty pomáhají odvádět vlhkost samy o sobě. Stejně tak se vyplatí dávat si pozor i na to, abyste měli lyžařské přezkáče dobře utažené a kalhoty přetažené přes ně, aby vám do nich zbytečně nepadal sníh.
Pokud chcete mít opravdu dobrý tepelný komfort, můžete využít vyhřívanou sportovní tašku. Existují různé druhy, zpravidla mají možnost napájení na 12 a 220 V. Lze je tak zapojit i v autě, díky čemuž zůstanou vaše lyžáky teplé i v případě, že vám cesta na sjezdovku zabere více času.
Profesionální vysoušeče obuvi
Pokud už je bota mokrá, tak nejjednodušší, a zároveň i nejefektivnější možností, je vsadit na vysoušeče bot. Pokud jste ubytovaní na hotelu u lyžařského střediska, můžete využít profesionální vysoušeče, které bývají k dispozici přímo v lyžárně. Ty vypadají jako velké nástěnné věšáky, na které se dají kromě bot umístit např. i rukavice či helmy.
Tyto vysoušeče fungují na principu neustálé cirkulace teplého vzduchu. Ten je vháněný do bot pomocí tyčí, na kterých jsou zavěšené. Můžete se tak spolehnout na to, že teplý vzduch se dostane i do ohybu boty a vysuší ji celou. Jde o poměrně rychlý a efektivní způsob, jak botu usušit, na druhou stranu se ale nelze spolehnout na to, že v každé chatě bude vysoušeč k dispozici.
Příruční tyčové vysoušeče
Vysoušeč obuvi si můžete pořídit i vy sami. Na trhu je k dostání mnoho typů různých vysoušečů, vzhledově jsou nicméně velmi podobné. Zpravidla jde o dvě tyče (často nastavitelné co se délky či ohýbání týče), které jednoduše vsunete do bot. V závislosti na tom, o jaký se jedná model, bude přístroj buďto hřát, nebo foukat do bot teplý vzduch. Pojďme si tyto dva typy srovnat.
- Výhřevné tyče jsou na trhu delší dobu, jsou více rozšířené a celkově jsou cenově dostupnější. To může hrát roli zejména v případě, kdy potřebujete vysoušeče pro více členů jedné domácnosti. Velkou výhodou výhřevných tyčí je, že fungují naprosto tiše, můžete je tak mít klidně zapojené i v místnosti, kde spíte. Nevýhodou je naopak fakt, že v botách necirkuluje vzduch a může tak docházet ke kondenzaci vlhkosti.
- Vysoušeče s fukarem jsou oproti výhřevným tyčím účinnější. Vzduch v botách totiž cirkuluje, takže nehrozí, že by se v nich držela vlhkost. Z tohoto důvodu jsou tyto modely také hygieničtější (v botě totiž nehrozí vznik plísní). Cenově jsou o něco dražší, rozdíl však není až tak markantní. Jejich nevýhodou je ale hluk, který fukar při vysoušení vydává.