Jak vyrobit šípy

Lukostřelba je velmi oblíbenou sportovní disciplínou mezi vrcholovými sportovci, ale i mezi širokou veřejností. Ne nadarmo bývá tato dovednostní soutěž často řazena mezi táborové aktivity dětí. Střílení šípů z luku patří rovněž mezi volnočasové hobby dospělých a někdy je tato aktivita využívána též jako prostředek, jak si ulovit nějakou potravu během pobytu v divočině. Profíci by vám řekli, že vybavení na lukostřelbu je poměrně drahá záležitost. My si však dovolíme nesouhlasit. Šípy jsou sice známy pro svou velkou lámavost, a tak je potřeba jich mít dostatek, nikde ale není napsáno, že je nutné si je koupit. Pojďte se s námi podívat na návod, jak si jednoduše šípy vyrobit doma.

Z čeho se šíp skládá

Kouzlo šípu objevili již naši dávní předkové, neboť to byl velmi efektivní nástroj pro lov. Celá jeho podstata spočívá v letové schopnosti šípu a také jeho schopnosti ,,zapíchnout se“. Nejde o nijak složité zařízení, než se však člověk pustí do jeho výroby, je potřeba znát jednotlivé části.

Hrot šípu

Aby byl šíp schopen doslova zasáhnout cíl, musí být jeho hrot dobře tvarován. Přední část šípu je tedy tvořena ostrou špičkou, která bývá obvykle vyráběna z kamene nebo kovu. Není dogmatem, aby hrot byl zrovna úzký, může být klidně i širší, je však potřeba jej důkladně opracovat. Může se zdát, že práce a tvarování hrotu bude velmi zdlouhavá, když však tuto dovednost dostanete do rukou, půjde vám to raz dva.

Dřík šípu

Každý šíp musí mít své tělo, jež je někdy označováno také jako násada nebo dřík. Jedná se o podlouhlou část šípu, která připojuje hrot šípu a křidélka (letku). Ačkoli dřík šípu není sám o sobě ničím zajímavý, jelikož se jedná o ,,pouhou“ tyčku ze dřeva, bez něj by šíp nedržel pohromadě.

Letka šípu

Velmi důležitou částí šípu pro její schopnost letu jsou křidélka neboli letka. Tuto část tvoří tenké čepele z peří nebo plastu, které jsou nezbytné pro ovládání trajektorie letu šípu. Aby však křidélka plnila svou funkci spolehlivě, musí být na konci dříku šípu vytvořeny dostatečné záhyby, jinak bude váš šíp létat nekontrolovaně.

Končík šípu

Poslední (tj. koncovou) částí šípu je končík. Je to v podstatě drobný zářez v násadě šípu, kde tětiva luku dosedá na šíp. Jde tedy o nezbytnost, bez které by luk nebyl schopen šíp vystřelit. Pro přenesení síly z tětivy na šíp je končík velmi důležitý, proto by i jeho zpracování mělo být kvalitní, neboť kvalitu střelby může velmi ovlivnit.

Šíp

Výroba šípu – komponenty a postup

Abychom dokázali vytvořit jednotlivé části, které jsme si jmenovali výše, budeme potřebovat pár věcí.

Výroba hrotu je pro laika poměrně obtížná záležitost, protože je potřeba opracovat kus kamene nebo kovu. Z tohoto důvodu se hroty kupují již hotové a pouze se upevní na dřík pomocí epoxidového lepidla. Pokud jste ovšem v divočině a výroba šípu je spontánním rozhodnutím, pro které vám musí stačit materiál, který naleznete v přírodě, je možné hrot vytvořit naostřením přední části dřevěného dříku.

Co se týče samotného dříku, pro jeho výrobu je ideální použít smrkové nebo modřínové dřevo, případně i jasanové. Prut by měl mít ideálně průměr mezi 10 až 15 mm a jeho délka by se měla pohybovat kolem 80 cm. Dřevo je potřeba zbavit kůry a ošmirglovat do hladka. Na jeho konci, tedy na druhé straně, než je hrot šípu, vytvoříme zmiňovaný končík. Tento zářez by měl být tvarován tak, aby do něj skvěle zapadla tětiva luku. Většinou se přirovnává zářez k písmenu ,,V“.

Na poslední část, kterou je letka šípu, budeme potřebovat ptačí peří (kachna, husa, krůta, krocan, orel, apod.) nebo plastová křidélka, která lze koupit ve specializovaných obchodech. Délka pera by měla být úměrná délce a váze dříku, aby ho byla křidélka schopna při letu vyvážit. Při uvedené délce dříku tedy cca 7,5 cm. Standardně se letka vyrábí ze 3, případně ze 4 per, které lepidlem přilepíme k dříku. Nemáme-li k dispozici lepidlo, použijeme např. pryskyřici.

Šíp v terči

Vzhůru do boje!

A je hotovo. Výroba šípu není nijak složitá, pokud víte jak na to. Dodržíte-li všechny zásady, budou vaše vlastní šípy mířit stejně dobře, jako ty kupované. Je ovšem potřeba k sobě vše důkladně připevnit a ujistit se, že během letu budou všechny části držet pevně pohromadě. Jedině tak zajistíte šípu tu správnou aerodynamiku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno