Celer je zelenina, která si svou pozornost bezpochyby zaslouží. Má celou řadu zdraví prospěšných látek a výživová hodnota je přitom velmi nízká. Konzumace celeru je ideální jak při řadě diet, tak pro udržení zdraví. Ne každému však může chuť celeru vyhovovat. Jak připravit lahodný celerový džus?
Celer
Tato zelenina se pěstuje již od dávnověku. Je důležité zmínit, že se můžete setkat se třemi druhy celeru – s celerem bulvovým, řapíkatým a listovým. Pro přípravu domácího džusu je přitom nejvhodnější řapíkatý a bulvový. Je také třeba zmínit, že oba typy se liší chutí. U celeru bulvového, jak z názvu vypovídá, se zpracovává právě ona bulva. Tedy celer takový, jak jej známe z obchodů. Celer řapíkatý má na druhé straně bulvu malou a využívá se z něj především zelený řapík.
Obsah látek
Celer se hojně využívá v kuchyni pro svou typickou chuť. Vzhledem k obsahu látek je však jeho konzumace skutečně zdraví prospěšná. Obsahuje vlákninu, vápník, fosfor, draslík a také vitamíny – C i B (konkrétně B1, B2 a B6). Budeme-li konzumovat celer pravidelně, můžeme počítat s pozitivními výsledky, co se našeho zdravotního stavu týče, na to se podíváme právě nyní.
Působení na zdraví
Od nepaměti je celer považován za přírodní afrodisiakum. Za tímto účelem byl využíván již stovky let dozadu. To je však jen jedna z pozitivních vlastností. Celer je vynikající zeleninou, která vám pomůže při očistě organismu. Obsahuje aromatické silice a také oleje, které budou chránit vaše sliznice před bakteriemi. V době chřipek zase oceníme obsah vitamínu C. Máte-li problémy s vysokým cukrem, konzumace celeru vám pomůže při jeho přirozeném snižování. Cení se také zásadotvornost celeru, pomáhá vyrovnávat pH organismu.
Domácí celerový džus
Při výrobě domácího celerového džusu se nabízí celá řada možných kombinací. Pro typickou štiplavou a u řapíkatého celeru i slanou chuť jen málokdo zvládne s chutí pozřít čistou celerovou šťávu, proto se doporučuje kombinovat s jinými druhy ovoce či zeleniny.
Příprava
Při výrobě domácího džusu hraje velkou roli příprava. Chcete-li šťávu z bulvového celeru, dokonale ostrouhejte tvrdou slupku a celer nařežte na kousky. Při přípravě šťávy z celeru řapíkatého vám bude pravděpodobně nějakou chvíli trvat, než se jej naučíte správně oloupat.
Mixování nebo odšťavnění
Pokud si chcete vyrobit domácí celerový džus, můžete využít odšťavňovač. Ten zbaví zeleninu veškeré šťávy a oddělí pevné části. Zůstane vám tak skutečně jen šťáva ze zeleniny a ovoce. Pokud ale odšťavňovač nemáte a chcete-li ponechat živiny a látky, které se nachází v dužině, celer můžete rozmixovat a bez obav popíjet.
Kombinace s ovocem
Jak již bylo zmíněno, šťáva ze samotného celeru chutná jen málokomu. Proto je dobré ho využít spíše jako doplňkovou ingredienci do džusu. Hodí se jako kombinace k sladšímu ovoci, ideální je tak banán, jablko, pomeranč. Pokud chcete, aby byl džus opravdovou vitamínovou bombou a byl prospěšný pro váš organismus, můžete přidat i zázvor nebo třeba špenát.