Pokud máte doma malého hokejistu, tak máte velmi reálnou představu o tom, co obnáší hokejová výstroj. Kromě problému s uskladněním, protože hokejová taška je opravdu veliká, máte ještě jeden problém – jak se o hokejovou výstroj starat, aby nezapáchala a byla čistá. My se v následujícím textu zaměříme na jednu konkrétní část výstroje – hokejové rukavice.
Hokejové rukavice
Hlavní funkcí hokejových rukavic je kromě ochrany před zimou ještě ochrana proti poranění. Při nákupu rukavic je tedy nutné zvolit takové, aby velikostně seděly a aby měly základní ochranné prvky. Ty jsou rozdělené dle toho, zda se jedná o amatérské, poloprofesionální či profesionální rukavice. U rukavic je nejdůležitější zpracování dlaní a ty mohou být tvořeny buď ze síťoviny, nylonu nebo ze syntetické kůže. Dle toho se poté liší péče o ně.
Péče o rukavice
Zásada v péči o rukavice je jednoduchá – hlavně ničím nemazat. Pokud jste vybrali kvalitní rukavice, jsou jejich dlaně tvořené z kvalitní syntetické kůže a jakékoliv krémy či vazelíny by jí uškodily. Ačkoliv se na internetu můžete setkat s návrhy, že je vhodné kůži promazat například indulonou, výrobci toto nedoporučují.
Vysušení rukavic
Po tréninku bývají rukavice mokré. Je vhodné je tedy nechat pořádně usušit, ideálně na sušáku. V žádném případě je nepokládejte na topení, protože by mohly popraskat. Toto je základ péče o rukavice hned od začátku. I nové rukavice řádně usušte, nečekejte na to, až vás na potřebnou péči upozorní zápach. Dá se tedy napsat, že v péči o rukavice je důležitá pravidelnost.
Praní rukavic
A pokud rukavice už začínají zapáchat či jsou již hodně špinavé, tak dobrá zpráva! Rukavice jsou jednou z mála částí výstroje, kterou lze dát bez obav do pračky a vyprat. Avšak pozor – maximálně na 40 °C. A druhé pozor – týká se to jen těch nylonových či ze síťoviny. U kožených se doporučuje vydrhnout vnitřek a z vnější strany pouze dlaň.
Samozřejmě ani ty nylonové není vhodné prát často, a proto můžete využít dalších 2 typů, jak zápach odstranit. A v tomto případě se typy týkají všech druhů rukavic. Prvním z nich je dětský pudr, který vysaje vlhkost z rukavice a jako bonus snižuje riziko vzniku ekzému z rukavic. Po nasypání pudru rukavicí párkrát bouchněte, aby se pudr dostal všude, a poté vysypte. Dalším typem, ačkoliv dražším, je vysoušeč For-Dry. Sice jeho pořízení není otázkou pár stovek, ale zato máte skvělé řešení pro sušení nejen rukavic, ale i bruslí či helmy. For-Dry nejprve danou část výstroje sterilizuje ozónem a poté ji vysuší.
Lepidlo na rukavicích
Rukavice mohou být špinavé od lepidla z hokejky. Toto lepidlo se na rukavicích hromadí a poté lepí. Na toto pomůže také obyčejný dětský pudr. Ten obalí lep a rukavice se tak k hokejce nebudou lepit.
Závěrečné rady
Pozor na nesprávné tipy a rady z internetu. Můžete se totiž setkat s tipem, abyste odstřihli pěnový chránič na hřbetu ruky. Důvodem k tomu má být větší pohodlí, údajná jednodušší péče o rukavice a eliminace pachu. Není to pravda a rukavice tím zničíte. Pěna, kterou vytáhnete, je důležitá i z hygienického hlediska, protože zadržuje pot.
Na závěr je důležité zmínit, že nejlepší péči rukavicím věnujete tím, že budete respektovat doporučení výrobce.