Chcete-li z drůbeže využít co nejvíce, rozhodně se neobejdete bez jejího porcování a následného zbavení kostí. Ukážeme vám, jak vykostit kuře za pár minut, jen s minimální námahou. Návod na to je vlastně docela jednoduchý.
Nenechte se zmást, pokud vás to vlastní babička učila jinak nebo pokud vaše kuchařka doporučuje trochu jiný postup. Při porcování a vykošťování drůbeže si každý kuchař časem najde to své. Neexistuje tedy jediná správná metoda. A jakmile si maso trochu „ohmatáte a vyzkoušíte,“ určitě k našemu seznamu přibude i ten váš. Pro začátek se však hodí několik záchytných bodů.
Jak vykostit kuře? Začněte naporcováním
Je to tak, bez toho to zkrátka nepůjde. Nejdříve si kuře rozdělíme na pěkných osm porcí. Podíváme se do břišní dutiny, zda v ní nezůstaly drůbky a pěkně ho omyjeme pod proudem tekoucí vody. Kuře položíme na záda a začneme oddělením stehen. Stačí zajet ostrým nožem do místa, kde se stehna napojují na skelet. Několik krátkých tahů a máte hotovo! Pomoci si můžete tlakem na stehno směrem k podložce – rýha ideální pro řezání tak ještě více vystoupí.
Pak stačí prokřupnout kloub, stehno vyklopit, co nejvíce je to možné a říznout až k podložce. Při pečlivém postupu vám na stehně zůstane i tzv. ústřice – sval v horní rohu stehna – v opačném případě zkrátka zůstane na kostře. Nic se neděje, později se vyvaří v polévce nebo upeče.
A takto lze postupovat u všech kloubů kuřete, dokud vám nezůstane jen samotný trup. Kuře si pěkně srovnejte a nahmatejte hrudní kost. V této čáře od sebe nožem oddělte obě prsa, a to odshora až dolů. Tato procedura je velmi podobná porcování filetů u ryb. Pokračujte tak dlouho, dokud celý prsní sval neoddělíte od kostí, totéž zopakujte i na druhé straně. Teď už jen oddělte kůži po stranách, ale na samotném prsíčku ji nechte!
Vykostění kuřete krok za krokem
A teď můžeme přistoupit k samotnému vykostění. Zpravidla se spokojíme s vykostěním stehen. Nejdříve odřízneme kůži na stehně kolem dokola,a to včetně šlach. Poté podél vnitřní strany stehno rozřízneme. Kost je obnažená a stehenní kost a tzv. palička by se v tomto okamžiku měla sama uvolnit. Pokud ne, pomůžeme jí ještě několika řezy.
Pak krátkými tahy nože odřežeme maso podél celého kloubu. Po vnitřní straně rozřízneme i spodní část stehna, a to až do části, kde je stehno napojeno na trup. Vyjmeme zbývající kosti a máme hotovo. Maso využijeme libovolným způsobem, kosti pak vložíme do polévky nebo je upečeme spolu se zeleninou, čímž získáme chutný základ poctivé omáčky.
Náš tip: Pokud se vám vykostění stehen hned napoprvé nepodaří a na několika místech je proříznete, nezoufejte. Použijte ho jako chutný základ domácích řízečků. O roládu se můžete pokusit kdykoliv později, až získáte při vykošťování trochu cviku.